Komşuluk ilişkileri neden önemlidir?

Komşuluk ilişkileri neden önemlidir?

“Ev alma, komşu al” demiş atalarımız. Bu söz bize komşuluk ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunu gösterir. Kapımızı açtığımızda komşumuzla yüz yüze geliriz. Bir selamı, güler yüzü ondan esirgersek bir şeye ihtiyacımız olduğunda kapısını nasıl çalarız?

Günümüzde komşuluk ilişkileri oldukça zayıfladı. İnsanlar apartmanlarda üst katlarında kim oturuyor onu bile bilmiyorlar. Komşularını ziyaret etmiyor, hatırlarını sormuyorlar. En yakınındakini tanımayan, ona yardımcı olmayan insanlar toplumun diğer üyelerine, tanımadığı kişilere nasıl yardım eder, birlik, beraberlik, kardeşlik duyguları nasıl gelişir?

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Apartmanda da otursak, komşularımızı çok sık görmesek de karşılaştığımızda bir selam vermek, hal hatır sormak o kadar zor olmasa gerek. Bunu yaparsak hiçbir şey eksilmez bizden. Tam aksine insanlar hakkımızda olumlu düşüncelere sahip olurlar.

Ailesinden, akrabalarından uzakta yaşayan insanlar çok daha iyi bilir komşuluğun önemini. Komşularımız akrabalarımız gibi olur. Bir derdimizde ya da sevincimizde yanımızda olan, hemen koşan, bizimle paylaşan onlardır.

Ailenizden uzakta yaşadığınızı düşünün. Başınıza bir şey gelse aileniz yetişene kadar komşularınız yanınızdadır. Ya da kötü bir olayla, bir doğal afetle karşı karşıya geldiniz, yangın çıktı mesela, itfaiye gelene, aileniz yetişene kadar komşular koşar yardımınıza.

Komşuluk karşılıklı sevgi, saygı ve anlayış içerisinde yaşanması gereken bir ilişkidir. “Komşu komşunun külüne muhtaçtır.” Olmaz olmaz demeyin komşularınızla iyi ilişkiler kurun. Siz de bir gün komşunuza ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir