Komşularla ilişkilerin sevgi ve saygı üzerine kurulması için nelere özen göstermek gerekir?

Komşularla ilişkilerin sevgi ve saygı üzerine kurulması için nelere özen göstermek gerekir? Anlatınız.

Komşu, İslam dinin üstünde çok durduğu bir konudur. Hatta, komşunun bir diğer komşuya mirasçı kılınacağını zannettirecek kadar da İslam dini tarafından öncelik ve önem verilen bir değerdir. Komşu, insanların en mahremlerini dahi emanet edebilecekleri güven temel tabanlı bir limandır. Kardeş öteye kardeşler olunması gereken bir durumdur. Acısını acın bilip sevincinde dünyaların senin olması gereken güven abidesidir.

Komşuluk ilişkilerinin sevgi ve saygı temelinde yükselen bir toplulukta, aç ve açıkta kimse kalmaz. Mahallelerden oluşan komşuluklar, ihtiyaç sahibi ve durumu iyi olmayan komşularını iyi tanıdığından ötürü, daima onların yanında yer alır. Destekçisi olur. Bilir nelere ne kadar ihtiyacı olduğunu ve onu rencide etmeden, ihtiyacını giderir. Komşunun aç karnına sabahladığı bir yerde, kendisi tıka basa yemek yiyen insanların ne kadar İslami davranışlarda bulunacağı, tartışmasız bir konudur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Komşu, komşuyu tanımalıdır. Tanımadığı kişi hakkında bilgi sahibi olunamayacağı ve onun derdi ile dertlenemeyeceği de aşikardır. Sevgi ve saygı çerçevesinde bir ilişkiler yumağı örülmesi için komşuların birbirlerini öncelikle tanımaları gerekir. bizim kültürümüzde evde olmayan ya da kalmadığı son anda tespit edilen bir şey, önce komşudan istenir. Bu dayanışmanın en güzel örneğidir.

Komşu, evde pişen bir yemeğin kokusunu almış ve göz hakkı olmuştur anlayışı ile sevgi dolu bir paylaşımda bulunulan insandır. Getirilen tabağın boş yollanmadığı ve sevgiye icabet edilen ve karşılık verilen davranıştır. İhtiyacı olduğunda yanında olmak, sevgi saygıyı birlikte yüceltmektir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın