Kitabınızın içindekiler bölümünü inceleyiniz.

Kitabınızın “İçindekiler” bölümünü inceleyiniz. Bu bölümde neler vardır? Söyleyiniz.

Milli eğitim tarafından bizlere dağıtılan öğrenci kitapları her kademeye uygun olarak basılmaktadır. 1.sınıftan 8.sınıfa kadar olan ortaokul kitapları ile 9.sınıf ve 12.sınıf arasındaki lise kitaplarının içerikleri farklı bilgilerle donatılmıştır. Kitabımızın içerisindeki “içindekiler” bölümünde bütün bir yıl boyunca işleyecek olduğumuz konular yer alıyor. Bu konular kategorilere bölünmüş olarak bizlere sunuluyor. Her konu başlangıcında konu ile alakalı bir resim ve yine konu ile ilgili ünlü kişilerin sözleri yer alıyor. Ünitelere ayrılmış ve ardından o ünitelerin alt kademelerinde de konulara ayrılmış bir kitabımız var. İçindekiler bölümüne baktığında da her bir ünitenin benim gündelik hayatta işime yarayacak gelenek ve göreneklerimiz ile uyuşan ve onları bana tanıtıp tekrar hatırlatan içerikler görüyorum.

İçindekiler bölümüne bakıldığında bazen sağlık ile ilgili ve sağlıklı yaşam ile ilgili bilgiler; spor yapmak, düzenli beslenmek, düzenli su içmek ve kılık kıyafetimiz de temizliğe önem vermek gibi bilgiler yer alırken bir başka ünitede çevremiz ile iyi geçinmemiz hakkında bilgiler yer alıyor. Etrafımızdaki insanlar ile iyi geçirmemiz, onlara saygılı olmamız ve etrafa çöp atmayarak çevre bilincine dair fikir edinmenizi sağlayacak üniteler bulunmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ülkemiz uzun savaş dönemleri bazen açlıklar ve bazen de büyük mücadeleler ile kazanılmış topraklardan meydana geliyor. İçerisinde; Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele dönemine dair de bölümler yer almakta. Bu bölümde savaş döneminde yaşananlar, Atatürk’ün ülkeye kattığı değerler vatandaş olarak yapmamız gereken sorumluluk ve bilinçli olmamız gerektiğine dair bilgiler yer alıyor. Ayrıca o dönemlerde kadınların ve çocukların da nasıl bir mücadele ile ülkelerini ve topraklarını savunduklarını da okuyabiliyoruz. Çeşitli şair ve yazarlardan kısa kısa öyküler ve şiirler tamamen içindekiler bölümünde yer alan kısımda görülebilir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın