Kitabın iyisi her okuyuşta bir başka türlü anlaşılandır.

“Kitabın iyisi her okuyuşta bir başka türlü anlaşılandır.” Sabahattin EYÜBOĞLU. Yukarıdaki özdeyişle ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

İnsanlar sürekli olarak yeni bilgiler öğrenirler. İnsan bilgiye aç bir varlık olarak dünya üzerine gelir. Her bilgi farklı kaynaktan, farklı türden öğrenilebilir, insanların yüzyıllardır temel bilgi kaynaklarını ise kitaplar oluşturur. Kitaplardan her bilgiyi bulabilmemiz mümkündür. Kitaplar insanlara her okuyuşta farklı bilgiler verebilir. Mutsuz bir ruh halindeyken okuduğunuz kitaptan farklı çıkarımlar elde edebilirken, mutluyken okuduğunuz kitaplardan farklı çıkarımlar elde edebilirsiniz. Bunlar tamamen okuyucunun algısına ve ruh haline bağlı olarak değişiklikler gösterebilir. Tabi ki kitabın içeriği de burada çok önemli bir konudur. Kitap konusuyla ve okuyucuya aktardıklarıyla sürekli farklı çağrışımlar uyandırmalıdır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Okuyucu kitabın içerisinde kendisini sürükleyecek şeyler bulmalıdır ki farklı düşünceler içerisine girerek bu çağrışımların yenisini zihnine ekleyebilsin. Kitaplarda bulunan bilgilerin miktarları her zaman çok olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle her okuyuşta kitap içinden farklı bilgiler elde edilebilmektedir. Bir kitabı beğenirseniz, içinizde sürekli yeniden okuma isteği oluşacaktır. Bu da her okuduğunuzda farklı anlamlarla yorumlayabilmenize sebep olabilmektedir. Kitapların asıl görevleri öncelikle okuyucuyu kendisine çekmektir. Zaten bunu başarabilen bir kitap her okuyuşta farklı bir şey anlatabilmektedir. Bu tür kitapların sayısı çok daha fazla olmalıdır. Bu sayede okuyucu oranı da bu kitaplarla beraber hızlıca artış gösterecektir. Unutulmamalıdır ki kitaplar bitmez tükenmez bir bilgi denizidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.