Kişiye özel aşı geliştirilmesinin yararları neler olabilir?

Kişiye özel aşı geliştirilmesinin yararları neler olabilir?

 

Aşı kişilere uygulanırken hastalıklara karşı bağışıklık oluşması için uygulanır. Hastalık virüsünün zayıf hali virüs şeklinde aşı formunda insan veya hayvanların vücuduna verilerek vücudun virüs ile tanışması sağlanır. Bu tanışma bağışıklık kazandırmak ile doğrudan ilişkilidir. Aşılar kişiye özel değildir. Ve genel bir aşı takvimi üzerinden yapılır. Özellikle 0-6 yaş arasında aşı takvimi belli yaş aralıklarına göre uygulanır.

 

Kişiye özel aşı geliştirilirse kişinin genetik kodlarıda dikkate alınarak bireylerin karşılaşabileceği hastalıklara aşılar ile önlem alınmış olur. Bu durum her aşının her kişi için değil de kişinin kendi özelliklerini barındıran aşı olmasını kapsar.

 

Kişilere özel aşıların geliştirilmesi ve aşı programı oluşturulması kişilerin aşılara karşı oluşturduğu hassasiyeti en aza indirir. Herkese uygulanan aşı kişilerde yan etkiler yapabilmektedir. Ancak kişilere özel aşıların geliştirilmesi yan etkileri en aza indirecektir. Yan etkiler kişilerin hayatı için oldukça ciddi problemlere yol açmaktadır. Aşıların kişiselleştirilmesi oluşabilecek yan etkilerden kaynaklı kronik hastalıklarında önüne geçmiş olur.

 

Aşılar genel proglama yöntemi ile değil de kişiye özel aşı geliştirildiğinde kişinin hastalığı merkeze alındığı için iyileşme süresi daha kısa olacaktır. İyileşme süresinin kısa olması demek sağlık için yapılan madi harcamaların daha az olması anlamına gelmektedir. Kişilere özel aşı geliştirilmesi sonucu yapılan aşı sayısında azalma olacaktır ve insanlara gereğinden fazla aşı dozu uygulaması yapılmamış olur. Vücut sağlığı için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.