Kişisel gelişiminize katkı sağlayabilecek sosyal ve kültürel etkinliklerle ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınıza anlatınız.

Kişisel gelişiminize katkı sağlayabilecek sosyal ve kültürel etkinliklerle ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınıza anlatınız.

Kişisel gelişim; insanın herhangi bir sosyal ya da kültürel alanda kendisini geliştirmesidir. Bu anlamda farklı ve çeşitli faaliyetlere yönelir. Bu faaliyetlerden elde ettiği bilgi birikimleri ile beraber kendi donanımını yapmış ve kendisine kişisel anlamda katkı sağlamış olur. Öncelikle bir kişi farklı tarzlara sahip, farklı bilgiler barındıran kitap, dergi yada gazete türlerini okuyarak gelişiminin başlangıcının yapabilir. Ardından bu okuma faaliyetlerini, gözleme faaliyetlerine, sonra izleme faaliyetlerine, sonra da dinleme faaliyetlerine çevirebilir

Okuma faaliyetlerinin hemen ardından gelen; gözleme faaliyetleri etrafında yaratılmış olan her türlü nesne üzerine olabilir. Bu farklı kişilerin davranış kalıplarını taklit olarak da iyi anlamda gelişime katkı sağlayacak şekilde gözlemleyebilir ve kendi karakterini olumlu anlamda geliştirebilir. Bir sonraki aşamada kültürel faaliyet ve etkinlikler kapsamında gözlem faaliyetleri dışında izleme faaliyetlerini gerçekleştirebilir. Bu da tiyatro; bir kültürel faaliyettir. Bu alanda herhangi bir tiyatro faaliyeti gerçekleştiren kuruluşa katılabilir ya da tiyatro gösterileri izleyebilir, sinemada buna katkı sağlayacaktır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sosyal aktivite olarak da dinleme yönüyle farklı alandaki kişilerin konferanslarına gidebilir. Buradan elde ettiği bilgiler ile kendisine kişisel bir donanım sağlayabilir.  Etraftaki kişilerin kendisinden aşağıda olanlara ya da yukarıda olanlar daha iyi anlayabilmek ve manevi anlamda daha çok bir kişisel gelişim aşaması katedebilmek içinde sosyal yardım kuruluşlarına katılabilir. Sosyal yardım faaliyetlerinde aktif bir rol oynayabilir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın