Kişisel Eşyalarımız Ve Kullanımı Konu Anlatımı 2. Sınıf Hayat Bilgisi

KİŞİSEL EŞYALARIMIZ VE KULLANIMI

Bize ait olan ve sadece bizim kullandığımız eşyalara kişisel eşya denir.
Tarak, diş fırçası, çanta, bardak, kulaklık, toka , telefon, çamaşırlarıımz, kitaplarımız kişisel eşyalara örnektir.

Kişisel eşyalarımızın bazıları ödünç verilebilirken bazılarının başkasına verilmesi sağlık açısından zararlıdır. Örneğin suluğumuz bizim kişisel eşyamızdır ve başkasına kullandırdığımızda bizde olan bir hastalık ağız yolu ile başkasına bulaşabilir. Başkasından aldığınız terlik, çorap veya ayakkabılar yolu ile mantar , egzama gibi ayak hastalıkları oluşabilir. Kişisel bir eşya olan tarak yolu ile saçkıran gibi hastalıklar bulaşabilir.
Kişisel eşyaları kullanma şekliniz sizin nasıl biri olduğunuzu gösterir. Kişisel eşyalarımız bizim aynamızdır.

Örneğin bahçede bulduğumuz yırıtık, sayfaları kopmuş , karalanmış, düzensiz bir defteri temiz ve düzenli bir çocuğa bu senin diyerek götürmeyiz. Onun temiz ve tertipli olduğunu eşyalarını bu şekilde kullanmadığını biliriz. Bulduğumuz temiz , düzenli kullanılmış, yırtığı varsa bile dikilip eski haline getirilmiş bir çantayı pasaklı birine bu senin diye götürmeyiz. Çünkü onun bu şekilde eşyalarını temiz kullanmayacağını biliriz. Yani eşyaları kullanma şekliniz, düzeniniz sizin nasıl biri olduğunuz hakkında insanlara ipucu verir.

Eşyalarımızı temiz ve düzenli kullanmak onların kullanım süresini de uzatır. Böylece aynı eşyayı almak için fazladan para harcamamış oluruz. Bize alınan bir eşyayı temiz ,dikkatli ve düzenli kullanmak eşyayı bize alan kişiye verdiğimiz önemi, o eşyayı almak için harcadığı emeğe, alın terine duyduğumuz saygının da göstergesidir. Örneğin yırtılan pantolonumuzu atmak yerine onu tekrar dikip veya yırtılan yere resimli bir kumaş dikerek eskisi gibi yapabiliriz. Kırılan bir oyuncağımızı hemen atmak yerine onu onarabiliriz, kırılan yerini yapıştırabiliriz. Bu hem aile bütcemize katkı sağlar , hem de onu almak için emek harcayan kişiyi mutlu eder.

Siz de yarın gelirken kırılan , yırtılan veya eskiyen bir eşyanızı onararak okula getiriniz. Bu kırılan bir oyuncak, yırtılan bir kitap-defter, yırtık bir kıyafet, eski bir ayakkabınız olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir