Kişisel bakımınız için neler yaparsınız?

Kişisel bakımınız için neler yaparsınız?

 

Sağlıklı bir hayat sürmek için beslenmek ne kadar önemliyse kişisel bakımımızı yapmakta o kadar önemlidir. Böylece mikroplardan korunur ve hasta olmayız. Her gün düzenli olarak kişisel bakımımız için yapmamız gereken şeyler vardır. Bunları düzenli olarak yaptığımızda hem daha sağlıklı oluruz hem de hasatlıklara karşı da kendimizi koruma altına alabiliriz. Kişisel bakımımız için yapmamız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Sabah uyanır uyanmaz elimizi yüzümüzü yıkamak ve yıkama esansında bol su kullanmak
  • Hafta en az iki defa banyo yapmak. Banyo yaparken sıcak suyla vücudumuzdaki kirleri temizlemekte önemlidir. Ayrıca sağlıklı bir şampuan ve sabun kullanmakta kirlerden daha çabuk arınmamızı sağlar. Ancak şampuan ve sabun kalıntılarının kalmaması için bol su ile durulanmaya da özen göstermeliyiz.
  • Dişlerimizi her gün düzenli olarak yemeklerden sonra fırçalamak. Böylece hem ağız kokusundan kurtulur hem de daha sağlıklı dişlere sahip olabiliriz.
  • Okulda ellerimizi sık sık yıkamak ve dezenfekte etekte önemlidir. Çünkü gün içinde birçok şeye dokunuruz ve elimize birçok mikrop bulaşabilir. Elimizdeki mikroplarda sağlığımızı tehdit eder ve hastalanmamıza yol açar. Bu nedenle el temizliğimiz de kişisel bakımımız açısından çok önemidir.
  • Özellikle tuvaletten çıktıktan sonra ellerimizi lavabolarda bol su ve sabunla yıkamalıyız. Çünkü tuvaletler mikrop deposudur ve çok çabuk mikrop kampa olasılığımız vardır.
  • Tüm bu saydıklarımıza dikkat ettiğimizde kişisel bakımımızı yapmış olur ve sağlığımızı koruma altına almış oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.