Kışı güven içinde yaşayanların, kıştan zarar görenleri düşünmeden kutlama yapmaları duyarsızlık mıdır?

Kışı güven içinde yaşayanların, kıştan zarar görenleri düşünmeden kutlama yapmaları duyarsızlık mıdır?

Yaşam düz bir çizgi değil. İnsanlar da fabrikadan çıkan tek tip insanlar değil. Herkesin kendi gerçekliğinden yola çıkarak olaylara bakış açısı var. İyilik de kötülük de insanların kendi içinde. İnsanların yaşadıkları olaylar, kazanımları, yaşam koşulları olaylara farklı biçimlerde bakmalarına neden oluyor ama bunu asla kötü olarak algılamamak gerekiyor.

Bunun yanında bir de mevsimler olgusu var. Anadolu dört mevsimin yaşandığı çok güzel topraklar. Böyle olunca da kimileri hiç sevmese, kimileri bayılsa da kış mevsimi de bu dört mevsimden bir tanesi. Karı ile soğuk havası ile diğer mevsimlere göre daha masraflı bir mevsim olduğu ise kesin.İnsanlar bu mevsimde ısınma için çok daha fazla para harcıyorlar. İster soba ile, ister kalorifer ile, ister doğalgaz ile olsun kişilerin en çok masraf yaptığı aylar kış ayları.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kimileri için bu durum sorun olmuyor ve kazançları son derece iyi olduğu için rahatça kar tatillerine gidiyor ve bunu başta sosyal medya olmak üzere birçok mecrada paylaşıyorlar. Bu ise kışın geçinmekte zorlananları, zarar görenleri rahatsız edebiliyor.

İşte bu noktada beklide en doğru şey insanları yargılamadan önce onların kendi gerçekliğinin ne olabildiğine objektif bakmaktır. Zira bazen hiçbir şey göründüğü gibi olmayabiliyor. Bir de şunu unutmamak gerekir. Elbette insanlar o an mutlu ise öyle yapmak istiyorlar ise kutlama yapabilirler. Belki o gün onlar için çok özeldir. Tüm bunları yadsımamak gerekir. Ama kutlama, eğlence yapanların da özgürlüğün bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde bittiğini bilerek, komşusu aç iken tok yatan bizden değildir gerçeğini unutmadan hareket etmeleri gerekir. Yani karşılıklı olarak empati yaparak. O zaman kimse kırılıp, dökülmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.