Kış mevsimi sizde hangi kavramları çağrıştırmaktadır?

Kış mevsimi sizde hangi kavramları çağrıştırmaktadır?

Kış mevsimi demek soğuk demek, üşümek demek, battaniye demek, pijamaları giyip evden dışarı çıkmamak demek.

Kış mevsimi demek yüksek doğalgaz faturası demek, nezle – grip olmak sürekli burun akıntısı yaşamak demek. Evsizler için çileli günlerin başlangıcı demek. Bunlar genelde olumsuz tarafları idi. Birazda güzel taraflarına değinelim.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Öncelikle havalar soğuduğu için mikroplar, bakteriler de ölürler. Kar yağması yeraltı suları içinde faydalıdır. Barajlarımız içme suyu dolar, toprak suya doyar. Kar yağdığı için okullar genelde tatil olur. Okulların tatil olması ile biz öğrencilere bayram olur. Dışarda arkadaşlarımız ile kar topu onar, kardan adamlar yaparız, kaydıraklar ile kayarız.

 

Kış mevsimi gündüz süreleri kısa olur geceleri uzun olur. Sabah güneş geç doğar. Havalar soğuk olduğu için yorgan altından çıkmak istemez insan yani tembelleşiriz. İşe yada okula gitmek istemez.

Soğuk havalarda dışarıda kalan hayvanlarda zorluk çeker. Yiyecek ve içecek bulmak zordur onlar için. Hatta bazen dağlarda, ormanlarda yaşayan yabani hayvanlar bile yiyecek bulmak için şehre inerler.

Kışın dışarıda hayat biraz sakinleşir. Geceleri sessiz geçer. Dışarıda pek kimseyi göremezsiniz. Bazı bölgelerde kış şartları çok ağır olduğundan yollar kapanır, merkez yerler ile bağlantılar kesilir. Köyde yaşıyorsanız köyden dışarı çıkamazsınız. Hayat şartları ağırlaşır.

Özetle kış mevsimi iyidir, hoştur ama çilesi çoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir