Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili bildiklerinizi anlatınız.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili bildiklerinizi anlatınız.

Milli sporlarımızdan biri olan Kırkpınar yağlı güreşleri bize Osmanlı’dan kalmıştır. Bu sporun ortaya çıkışı ile ilgili anlatılan efsaneye göre ilk olarak Orhan Gazi döneminde yapılmıştır. Rumeli’nin fethedilmesi sırasında Orhan Gazi’nin kardeşi olan Süleyman Paşa’nın askerleri Yunanistan’da Samona denilen yerde konaklarlar. Bu konaklama sırasında askerlerde iki tanesi güreş tutarlar. Bu güreş sırasında askerler birbirini yenemezler ve uzun süre güreşirler.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sefer dönüşü Hıdırellez günü bu iki asker yeniden güreşmeye başlarlar. Sabahın erken saatlerinde başlayan güreş müsabakası gece geç saatlere kadar devam eder ve iki güreşçi yenişemezler. Gece her iki güreşçi de yorgunluktan ölür. Bu iki askerin cenazeleri burada bir incir ağacın altına defnedilir. Aradan yıllar geçer. Bu iki güreşçinin defnedildiği yerden çok sayıda pınar çıkar ve bol bol su akmaya başlar. Burası çıkan suların bolluğundan dolayı Kırkpınar adını alır.

Bu pınarların aktığı yerde yatan güreşçi askerlerin yattığı yerde her yıl güreşler yapılmaya başlanmış. Gelenek haline gelen bu güreşler günümüzde de şenlik şeklinde yapılmaya devam etmektedir. Yer olarak farklı mekanlarda yapılmaya devam etmiştir. En son olarak Cumhuriyetin ilanından sonra  Kırkpınar Yağlı Güreşleri Edirne Sarayiçi denilen bölgede yapılmaya devam etmiştir. Günümüzde de bu bölgede yapılmaya devam etmektedir. Her yıl bu şenliklerin yapılmasında destek olan Kırkpınar Ağası seçilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.