Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali kültürel ve toplumsal hayatımıza ne tür katkı sağlar?

Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali kültürel ve toplumsal hayatımıza ne tür katkı sağlar? Tartışınız.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri her yıl yaz aylarından yapılmaktadır. Edirne’de yapılan bu şenliklerde özel güreş alanı yapılmıştır. Bu alanda güreşçiler müsabakalarını yaparak başpehlivan olmak için çabalarlar. 2019 yılında 658.si yapılacak olan güreşlerde festival başlamadan önce Kırkpınar ağası seçilir. Bu ağası eskiden güreşlerde haksızlık yapılmamasını sağlamakla görevli iken günümüzde bu çok önemli bir unvan olarak alınmaya çalışılmaktadır. Ağa seçilmek isteyenler açık arttırmaya katılır ve en çok parayı veren ağa oluyor.

Bu güreşler Osmanlı Devleti’nin kurulduğu dönemlere dayanmaktadır. O günden bu güne kadar yaşatılması toplumumuz ve geleneklerimizin yaşatılması adına çok önemli bir durumdur. Ayrıca 658 kez aksatılmadan bu güreşlerin yapılması da millet olarak geçmişimize ne kadar önem verdiğimizi de göstermektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Spor alanında bu kadar geniş çaplı bir organizasyonun yapılıyor olması da kültürel olarak çok önemli bir durumdur. Kırkpınar Yağlı Güreşleri aslında spor alanında yapılan olimpiyatların bizim sınırlarımızda yapılanıdır denilebilir. Yağlı güreşlerle ilgili sadece Edirne değil tüm Türkiye’den katılımın olması ve buraya insanların gelmesi de milli birlik ve beraberliğimiz adına oldukça önemlidir. Çok eski bir geleneğin günümüze kadar yaşatılması ve günümüzde de birleştirici unsur olması millet olarak bu festivali önemsediğimiz anlamına gelmektedir. Uzun yıllara hem spor müsabakası olarak hem de festival olarak heyecan ve coşkuyla bu güreşler yapılmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.