Kimya endüstrisindeki meslek dallarına örnekler veriniz.

Kimya endüstrisindeki meslek dallarına örnekler veriniz.

 

Kimya, maddelerin ana yapılarını, özelliklerini, etkileşimlerini, bileşimlerini, tepkimelerini inceleyen bir bilim dalıdır. Kimya endüstrisi birçok sektörle yakından alakalı ve birçok sektöre de yardımcı olan bir sektördür. Günlük hayatta çok sık karşımıza çıkan kimya endüstrisi, hayatımızla yakından ilişkili ürünleri yani ilaç, petrokimya boya, kozmetik, kimyasal malzemeler gibi ürünlere kadar pek çok alanla ilişkilidir. Kimya endüstrisi çok geniş kapsamlı bir sektör olduğu için çok çeşitli meslek alanlarından kişiler bu alanda çalışabilmektedir. Kimyagerlik, kimya mühendisliği, petrol mühendisliği, kimya teknisyeni, maden mühendisliği, ziraat mühendisliği, uzman tıp doktorluğu, biyokimyager kimya endüstrisindeki meslek dallarına örnek olarak verilebilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kimyager; Maddelerin kimyasal özellikleri, moleküler yapıları ve her türlü kimyasal analiz konusunda çalışmalar yapan bir meslek dalıdır. Genellikle laboratuarlarda çalışırlar ve kimyasal bileşenlerle ilgilenirler. İlaç, deterjan, gübre, boyar madde bu ilgilendikleri kimyasal maddelere örnek olarak verilebilir.

 

Kimya mühendisliği; Maddelerin kimyasal özellikleriyle ilgilenilen çok yönlü bir mühendislik dalıdır. Kimya mühendislerinin çalışma alanları çok geniştir. Petrokimya, temel kimyasallar, çimento, seramik, savunma sanayi ve sağlık gibi alanlarda hizmet veren birimlerde çalışabilmektedirler.

 

Kimya teknisyenleri; Her türlü kimyasal ham maddelerin üretimi için kalite kontrolü araştırma-geliştirme laboratuarlarında kimya mühendislerinin ve kimyagerlerin denetimi altında çalışan kişilere denir. Kimya teknisyenleri dışında kimya sektöründe birçok teknisyen de bulunmaktadır. Diğer teknisyenler de kimya sektörü için birçok faydalı çalışma yapmaktadırlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 1,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir