Kimya endüstrisi ile ilgili gelecekte hangi meslek dalları ortaya çıkabilir?

Kimya endüstrisi ile ilgili gelecekte hangi meslek dalları ortaya çıkabilir? Bu konuda yeni öneriler sunarak bunları arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Kimya temel bir bilim dalı olduğu için hayatın her alanıyla da ilgilenen bir bilim dalıdır. Kimya sektörü de hayata dair birçok ürünün elde edildiği bir alandır. Kimya endüstrisi çok çeşitli ürün skalası bulunan bu malzemelerin üretimini içinde barındırdığı gibi gelecekte ihtiyaçtan kaynaklı birçok mesleği de bünyesinde barındırır.  Kimya endüstrisi ile beraber boya, gıda, ilaç gibi çeşitli alanlarda farklı iş dalları ortaya çıkmakta ve birçok farklı kola ayrılmaktadır. Boyadan ilaç sektörüne kadar çok geniş skalası olan kimya endüstrisi birçok mesleği bünyesinde barındırır.

 

Kimya endüstrisi hızlı bir şekilde gelişme gösteren ve bilimsel açıdan meslek dallarının oluşmasına katkı sağlayan bir bilim dalı olarak önümüze çıkmaktadır. Kimya bilim dalının diğer bilim dallarıyla ortaklık gösterdiği noktalarda ve kimya sektörü ile ilişkili kişilerin yetişmesi için yeni meslek dallarının oluşması muhtemeldir. Kimya eğitimi alan kişiler genellikle uygulama bazlı çalışırlar.  Bu sektör ile ilgili gelecekte var olabilecek meslek dalları ise şu şekildedir; kimyager, biyokimyager, gıda mühendisi, kimya mühendisi, moleküler genetik, petrol doğal gaz mühendisliği v.b.

 

Örnek verecek olursak moleküler genetik  kimyanın alt bilim dalı olan biyokimyanın gelişmesiyle ortaya çıkan bir meslektir. Kimyagerler ise çoğunlukla bilimsel araştırma yapmaktadırlar. Hayatımızın hemen hemen her anında kullandığımız ürünler kimya bilim dalının alanına girmektedir. Bundan dolayı kimya bilim dalına bağlı mesleklere ihtiyaç duyulacak meslekler gözüyle bakılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.