Kimseyi hafife almamak gerekir sözünden ne anlıyorsunuz?

Kimseyi hafife almamak gerekir sözünden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

 

Kimseyi hafife almamak o kişinin olduğundan daha değersiz, daha yeteneksiz, daha güçsüz, daha yetersiz, daha az etkili vb. olduğunu düşünmektir. İnsanoğlu artan rekabet gücüyle ve hayatta kalma içgüdüsü ile ego tuzaklarına düşebilmektedir. Bu tuzaklardan biri de kişiyi hafife almaktır. Birini hafife almak aslında o kişinin üstesinden gelemeyeceklerinin yanılsamasıdır. Yani insanların kendine olan güvensizlikleri, kendiyle olan sorunları onları başkalarını küçümsemeye, hafife almaya itebilmektedir.

 

İnsanlar telaşlı, yoğun yaşantılarının içinde karşılarındaki insanların değerlerini ve potansiyellerini göremeyebilirler. Birisini tanımadan potansiyelini kestiremeyiz. İnsanlar birbirlerini bütünüyle tanıyamazlar. Bir kişi hakkında hüküm vermek için o kişiyi çok iyi tanımak ve anlamak gerekir. Önyargılı yaklaşım, kompleks, kıskançlık, anlayış eksikliği, ya da yanlış bilgilendirme vb. bireyi karşısındakini hafife almaya sürükleyebilir. Hafife alınan kişiler kendilerini değersiz ve kötü hissederler. Çünkü hakettikleri değeri, istedikleri ilgiyi göremezler. Kendilerini sosyal açıdan eksik, yetersiz, zayıf ve başarısız hissederler. Ya da onları hafife alan kişiler onlara kendilerini böyle hissettirirler. Bu duyguyu hisseden kişiler kendilerini, ellerinde olanları, hünerlerini vb. gözler önüne seremezler, çekinirler.

 

‘Etrafındaki hiç kimseyi küçümsememelisin; herkesin birilerini şaşırtmaya gücü vardır.’  Yakıştıramadığımız, konduramadığımız, ummadığımız, beklemediğimiz insanlar öyle şeylerin üstesinden gelebilir, öyle şeylere sahiptir, öyle başarılıdır ki karşısındakini şaşırtabilirler.Hiç düşünülmeyen, umulmayan insanlar yaptıkları, düşündükleri, üstesinden geldikleri, ürettikleri, sahip oldukları vb. ile yanıltabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.