Kimlere bilim insanı denir?

Kimlere bilim insanı denir? Bir bilim insanı için örnek veriniz.

Bilim insanı; bilimsel yöntem ve teknikler kullanarak; yeni bilgilere ulaşmayı başaran ve bilimsel çalışmalarıyla bilimin gelişmesine katkı sunan kimselere denir. Özellikle doğru bilgiye ulaşma noktasında deney ve gözlem gibi metotlar kullanarak; çalışmalar yürüten kimseler, insanların hayatlarına olumlu katkılar sunarlar. Çünkü bilim insanları günlük hayatımıza kolaylaştıracak pek çok buluşa da imza atmaktadır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bilim insanlarının matematiksel, fiziksel ya da sosyal alanda kapsamlı araştırmalar yaparak; yeni ve daha önceden keşfedilmemiş bilgileri, icatların oluşması sürecini destekler. Bilim insanlarının icatları ise günlük hayatımızı kolaylaştırdığı gibi, ulaşımda, sağlıkta, eğitimde ve diğer pek çok alanda çok daha kaliteli hizmet almamızı mümkün kılar. Mesela geliştirilen sağlık gereçleri sayesinde insanların hastalıklarına çözüm bulmak noktasında önemli kazanımlar elde edilir. Ya da yeni icat edilmiş cihazlar;
insanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırır.

 

Günümüz itibariyle bilim insanı dendiğinde en popüler bilim insanı olarak karşımıza Edison çıkar. Ampulü bularak; hayatımızı kolaylaştıran Edison; daha pek çok yeni icada da imza atmayı başarmıştır. Yine bilim insanı denildiğinde ilk akla gelen kişilerden birisi de Albert Einstein, Nobel Fizik Ödülü kazanmış; dünyaca ünlü bilim insanıdır. Onun fizik alanındaki teorileri; günümüzde dahi bilimsel çalışmalara yön vermektedir. Nicola Tesla; yakın dönemin en mühendislik alanında çok sayıda önemli icada imza atmış son derece başarılı olan bir bilim insanı olarak karşımıza çıkar. O da tıpkı diğer bilim insanları gibi çok sayıda önemli keşfe imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir