Kilimin Anadolu’da bir renk sofrası olarak nitelendirilmesinin nedenleri nelerdir?

Kilimin Anadolu’da bir renk sofrası olarak nitelendirilmesinin nedenleri nelerdir? Açıklayınız.

El dokuması kilimler Anadolu kültürünü yansıtırlar. İnce işçilik renklerin kullanımı ve detayların birbirleriyle uyumu hem dönem kadınlarının becerisine hem de o dönemdeki estetiği yansıtır. Türlü desenlerle işlenerek onlarca rengin iç içe ve ahenk (uyum) içerisinde olduğu bir alandan eski bir gelenektir ve üstünden zaman geçti demek, saygısızlık olur. O dönem için kilimler ve kilim işlemek; farklılıkların var olduğu ve özgürce dile getirilebildiği tek yerdi.

Günümüzde farklı işlenmiş boyalar ve fabrika modelleri ile kısa sürede işlenebilen kilimler, eski zamanlarda daha da değerliydi ve el emeği ile tamamen doğal ürünlerden yapılırdı.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Hem daha ucuza mal edilebilmekte hem doğru ürünlerden yararlanılmaktadır. Liflerden, doğadaki bitki köklerinden ve bitkilerden elde edilen renkler ve ipler büyük bir ahenk ve saflığa yol açardı. Bu şekilde düşündüğümüzde hammadde olarak kullanılan renklerde tamamı ile doğanın renkleri olmaktaydı. Bu da farklı bir canlılığa ve farklı bir sanatsal çalışmaya sebep oluyordu.

Kilim üzerine işlenen her bir desen o dönemdeki halkın içinde bulunduğu ruh halini sergilemekteydi. Her biri farklı kafa yapısı ve her birinde farklı bir sanat bu şekilde düşünüldüğünde geleneksel tarzda hazırlanmış olan bu kilimlerin çok çeşitli bir renk cümbüşü içerisinde evlerde yer aldığını görebiliriz. Anadolu’daki bereketli yapıyor ve kültürlerin hala yozlaşmamış ve taze olarak olduğunun kanıtı olarak da yine kilimler bizlere yol açmaktadır.

Bir cevap yazın