Kendi yaşamınıza egemen olmak için düşünmek neden önemli ve gereklidir?

Kendi yaşamınıza egemen olmak için düşünmek neden önemli ve gereklidir?

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğidir düşünebilmek. İnsan olarak hepimiz yaşamımızın ilk yıllarında doğduğumuz çevrenin kültürel ve sosyal etkileri altında büyürüz ancak yaş ilerledikçe ve kendi fikirlerimiz oluşmaya başladıkça hayatımıza kendimiz egemen olmak, kendi kurallarımızı belirlemek isteriz.

Bireyler için düşünmek ve kendi aklı, fikirleri ile hareket etmek özgürlük çerçevesini genişleteceğinden hayatımızın diğer alanlarında da önemli katkılar sağlayacaktır, zira özgür düşünen beyinler sadece üretebilir, teknolojiyi sürdürülebilir hale getirirler.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

İnsan düşünürken farklı bakış açıları yakalayacak, hayata farklı pencerelerden bakarak farklı renkleri görmesine vesile olacaktır. Her söylenen sözü doğru kabul edip uygulamak insan beyninin yapısı ile örtüşmemektedir. İnsan olarak bizler geleceğimizi, hayatımızı ileriki yıllardan beklenti ve planlarımızı düşünerek, beynimizde kurgulayarak yapabiliriz.

Bu nedenle her zaman sorgulayıcı bir tavır içinde olarak hem kendi hayatımıza hem de çevremizdeki diğer insanların hayatlarına dokunmuş olabiliriz. İnsanoğlu düşündükçe bazı sorulara yanıt bulur ve soru sordukça öğrenmeye başlar. Dolayısıyla bize dışarıdan empoze edilmeye çalışılan yanlış düşünceleri de böylece ayırt etmiş oluruz. Bu da bizi fikir ve düşünce özgürlüğü ne yönlendirir ki buna hepimizin çok ihtiyacı vardır. Aksi halde düşünmeyen bir makine gibi hayattan zevk almadan yaşamımızı sürdürmek zorunda kalabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.