Kelime-i şehadetin nasıl söylendiğini aile büyüklerinizden öğreniniz.

Kelime-i şehadetin nasıl söylendiğini aile büyüklerinizden öğreniniz ve defterinize yazınız.

İslam’ın beş şartı arasında Kelime-i Şehadet getirmek vardır. İslam’ın diğer şartları; namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek ve hacca gitmektir. Bir kişi Müslüman olmak istiyorsa ilk olarak Kelime-i Şehadet getirmelidir. Bizler de Müslüman insanlar olarak Kelime-i Şehadet’in nasıl getirildiğini, söylendiğini bilmek zorundayız.

Kelime-i Şehadet’in söylenişi şöyledir: Eşhedü En La İlahe İllallah Ve Eşhedü Enne Muhammeden Abduhü Ve Resulü.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Anlamı: Ben şehadet ederim ki Allah’tan (cc) başka ilah yoktur. Ve ben yine şehadet ederim ki Hz. Muhammed (sav) O’nun (cc) kulu ve elçisidir.

 

İslam Dininin en temel inançları; Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak ile Hz. Muhammed’in kul bir peygamber olduğuna inanmaktır. Bir kişi bu iki temel inanç esaslarına inandıktan sonra meleklere iman, kitaplara iman, ahirete iman, kadere hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine iman olan diğer imanın şartlarına daha kolay inanır. İslam’ın şartlarını daha kolay yerine getirir. Kelime-i şehadet, İslam kapısının anahtarıdır. Anahtarla İslam kapısı açılarak hazinelerine ulaşılabilir.

Kelime-i şehadet, iki önemli konudan bahseder. Birincisi; Allah’tan başka ilah olmadığıdır. Yani kişi Allah’a hiçbir şeyi ortak koşamaz. O’dan başka bir ilaha dua edemez, yardım isteyemez. Tek yüce yaratıcı Allah’tır. İkinci aşamada; Hz. Muhammed’in (sav) kul ve peygamber olduğu gerçeği zikredilir. Hz. Muhammed (sav) bir peygamberdir. Allah’tan aldıklarını insanlara aktarır. Aktardığı şeyleri aynı zamanda kendi hayatında da uygular. Kelime-i şehadet inanç için çok önemli olmasından dolayı olsa gerek ki her namazda okuduğumuz Tahiyyat duası içinde geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir