Kayısı, kavun, portakal ve narı hangi mevsimlerde tüketmeliyiz?

Kayısı, kavun, portakal ve narı hangi mevsimlerde tüketmeliyiz? Büyüklerinizden öğreniniz.

 

Vücudumuzun gerekli besinleri alarak vitamin takviyesi yapması gerekmektedir. Vücudumuz için gerekli olan vitaminler de meyvelerde ve sebzelerde yüksek oranda bulunmaktadır. Ayrıca her meyvenin de ayrı bir vitamin değeri vardır. Bu yüzden meyveleri ayırt etmeden yemeliyiz. Böylece çok çeşitli meyveler yiyerek farklı şekillerde beslememiz mümkündür.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Meyveleri mevsiminde tükettiğimizde yeteri kadar beslenmiş sayılırız. Çünkü zamanında yenilmeyen yiyecekler doğal yollarla yerleştirilmemiş olabilir. Mesela incir nemli ve sıcak yerlerde yetişen bir meyvedir. Bu meyvenin kış ayındaki sıcaklık azalması durumunda yetişmesi mümkün değildir. Fakat bu meyveye alan hazırlamak için yapılanlar meyvenin vitamin değerini azaltmaktadır. Zaten tadından ve kokusundan da bu anlaşılacaktır. Mesela domatesi kışın aldığımızda artık kırmızı rengini kaybetmiş ve domatesin olması gereken bir kokusu bulunmamaktadır. Bu yüzden bu sebzeyi yaz aylarında tüketmek gerekmektedir.

Kayısı çok sıcak olan zamanlarda ve yaz aylarında yetişen bir meyvedir. Bazen kışın tüketilmesi için kurutulur ve kışa saklanılarak tüketilmesi mümkündür. Kavun da yine yaz meyvelerindendir. Çünkü kavunun olgunlaşması için güneşe ihtiyaç vardır.

Nar kış meyvelerindendir. Nar, çok sevilen ve vitamin değeri oldukça yüksek olan bir kış meyvesidir. Kış aylarında soğuktan hasta olur ve boğazımızda iltihap olabilir. Hatta bunu kış aylarında çok sık yaşarız. Oluşan iltihabın dağılması için nar yemek bire birdir. Vücudumuz için gerekli olan bazı vitaminler için de nar yememiz gerekir. Portakal kış meyvelerindendir ve kış aylarında hastalıklardan korunmak için ihtiyaç duyduğumuz C vitamini takviyesini portakal sayesinde kazanırız. Kış aylarında ve yaz aylarında yememiz gerekenleri bilerek tüketmeliyiz. Çünkü ancak mevsiminde tüketilen gıdalar tam anlamıyla vitamin değerini taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir