Kavgam Kitap Özeti

Kavgam Özeti:  Adolf Hitler yaşadığı döneme damga vuran, kimileri tarafından nefret edilen, kimileri tarafından da hala sevilen, kesinlikle yaşadığı döneme kişiliğiyle damgasını vuran dönemin Almanya lideridir. İki ciltten oluşan kavgam kitabının ilk cildi Hitler hapiste iken yazılışken ikinci cildi hapisten çıktıktan sonra yazılmıştır.

 

Kavgam kitabının yazarı olan Hitler’in babası bir memur ve annesi de ev hanımıdır. Hitler’in de memur olmasını isteyen babasına karşılık sanat okulu okumak isteyen Hitler, resim alanında kendisini geliştirmek ister. Babasını ölümüyle Viyana’ya sanat okuluna gider. Yetenek sınavlarında başarısız olur ve okula giremez. Aynı zamanda, zor şartlar altında hayatını devam ettiren Hitler yaşamını sürdürmek için çeşitli işlerde çalışır. Bu sırada gözlemleme yapan Hitler, Yahudilerin her yerde kendi milletinden insanları çalıştırdığını ve Almanya halkını sömürdüğünü düşünür.

 

1.Dünya Savaşı’nda gönüllü askere yazılan Hitler, on başı olarak görev alır. O dönemin meşhur siper savaşlarında, zehirli gaza maruz kalan Hitler’in gözleri zarar görür. İyileşip bir an önce cepheye gitmek isterken Almanya’nın savaşta yenildiği ve teslim olduğu haberini alır. Versailles Antlaşması’nı imzalamak zorunda bırakılan Almanya’ya ekonomik olarak yüklü bir savaş borcu, ordunun gelişmemesi adına da ağır şartlar koşulmuştu ve bu Hitler için kabul edilmemişti.

 

Askerlik hizmetinden sonra devlette muhbir olarak görev alan Hitler polis olarak çalışmıştır. Alman İşçi Partisi hakkında bilgi edinmek için Münih’te bulunan partinin bir toplantısına katıldı ve çok etkilendi. Zamanla parti içinde de kendisine yer buldu. Hitabet yeteneği çok üst düzeyde olan Hitler zamanla parti başkanlığına kadar geldi. Seçilmeden önce vaat ettiği gibi, barış antlaşması ile Almanya’yı çok zor durumda bırakan Versailles Antlaşması’nı kabul etmeyen ve Yahudi sorununu çözmek isteyen Hitler, bu konular üzerine de çalışmalar başlattı.

 

Almanya’da Faşist lider Benito Mussolini gibi darbe ile başa gelmek isteyen Hitler, tarihe birahane darbesi olarak geçen bir ayaklanma çıkardı ve başarısız olarak hapis cezasına çarptırıldı. 1924 yılının Kasım ayında serbest bırakıldı. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’ni yeniden şekillendirdi ve seçimlere hazırladı. Seçimlerde başarılı olarak ülke yönetiminde söz sahibi olan Hitler ırkçı devlet anlayışını benimsetmeye çalışmıştır. Hapiste iken Kavgam kitabını yazmaya başlayan Hitler kendi görüşü, partisinin görüşünü ve karşı olduğu konuları anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.