Kararlılık ve cesaret, hedefe götüren en kestirme yoldur.

“Kararlılık ve cesaret, hedefe götüren en kestirme yoldur.” sözüyle ne anlatılmak istenmektedir?

Her bir insanın hayatta bir hedefi vardır. Liseliler sınavlarda başarılı olarak üniversiteye yerleşmek isterken üniversiteliler iyi bir iş bulmayı hedefler. Hedeflerin elde edilmesi için kararlılık ve cesaret gereklidir. Kararlı olan insanlar belirledikleri hedefe doğru ilerlerken önlerine çıkan engellere takılıp kalmazlar. Engelleri aşmak için son derece azim ve kararlılık gösterirler. Bazen engellerin aşılması için cesaret de gerekebilir. Cesaret gösterilmediğinde engel, hedefe ulaşamamaya neden olur.

Ben bu işi başaracağım diyerek yola çıkan kişi kararlıdır. Her ne olursa olsun, önüme nasıl engeller çıkarsa çıksın onları aşıp başaracağım diyen kişi ise cesaretlidir. İnsan, amaçlarına ve hedeflerine en kısa zamanda ulaşma arzusundadır. Arzunun gerçekleşmesi için gösterilen kararlılık ve cesaret yolun kısalmasını sağlar. Bir işte başarılı olmak için önce zihnen buna hazır olmak gerekir. Kararlı olmak, zihnen kendini bu yola çıkmaya hazırlamaktır. Cesaret ise hedefe ulaşırken yaşanabileceklere karşı madden kendini hazırlamaktır. Engeller ve sorunlar cesaretle aşılır. Kafa ve beden hazır olduktan sonra insanın aşamayacağı sorun, ulaşamayacağı hedef yoktur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Cesaret, yiğit ve kahraman insanların özelliğidir. Tehlikeli ve zorlu işlere kişinin kendine güven duyması cesaretinin göstergesidir. Korkulu ve tehlikeli olaylar anında soğukkanlılığını sürdürerek doğru adımlar atmak cesaretli insanların işidir. Endişeye kapılmadan tehlikeli olayları sakin bir şekilde karşılamak hedefe varmanın en önemli kurallarındandır. Sakin ve soğukkanlı yaklaşamama yarı yolda kalmaya neden olur, hedefe ulaşılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir