Karagöz ve Hacivat hakkında neler biliyorsunuz?

Karagöz ve Hacivat hakkında neler biliyorsunuz?

Her milletin kültürel değerlerini yansıtacak ve özel zamanlarda keyifli vakit geçirmelerini de katkı sağlayacak bir geleneği bulunur. Bizim kültürümüz içerisinde de çok eski zamanlardan beri var olan ve hala özel zamanlarda yapılmaya devam eden özellikle Ramazan aylarında tekrar gün yüzüne çıkan gölge oyunumuz bulunur. Gölge oyunu bir perde arkasından ışık tutularak iki kuklanın oynatılması suretiyle gerçekleştirilen bir oyun türüdür. Burada kişiler seslendirdikleri karaktere can verirler. Karagöz ve Hacivat gölge oyununun en meşhur karakterlerindendir. Bu iki baş karakter genellikle birbirleri ile anlaşamayan ve karşılıklı konuşmalarının yer verildiği bir sahnede türlü eğlencelerde bulunurlar.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Çocukların ilgi ile takip ettikleri ayrıca büyükler için de içerisinde nüktelerin bulunduğu geleneksel bir oyun türüdür. Hacivat genellikle daha bilgili ve okumuş olan karakteri canlandırırken; Karagöz ise cahil kalmış ve okumamış okuma yazma bilmeyen karakteri olarak rol verilir ve ikilinin atışmaları ile bu süreç devam eder.

Bu konuşmalar içerisinde gelenek ve göreneklerimize ait olan ve hâlâ bizim hayatımızda önemli yer edinen davranışlara ve sözlere yer verilir. Bunun dışında nezaket kurallarını bir çocuk Karagöz ve Hacivat eşliğinde öğrenebilir. Atasözleri ve deyimlere de çokça vurgu yapılarak oyunlar içerisinde kültürümüzün milli yanının varlığı tekrar gün yüzüne çıkarılmaya çalışılır. Bizler de yeni nesil kuşak olarak bu tarz oyunları desteklemeli ve her zaman için korumaya önem vermeliyiz.

Bir cevap yazın