Karagöz ile Hacivat hakkında araştırma yapınız.

Karagöz ile Hacivat hakkında araştırma yapınız.

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Karagöz ve Hacivat oyunu, geçmişten günümüze kadar sevilerek oynanmış ve izlenmiştir.

Karagöz ve Hacivat genellikle Ramazan ayında izlenilmesi gelenekleşmiş bir perde oyunudur. Kültürel bir miras olarak günümüze taşınan bu oyunda, konuları kimin yönlendirdiği bilinmez. Beyaz bir perde arkasından iki boyutlu bir biçimde izleyiciye sunulur. Bu sunumu yapan kişiye hayali, yardımcısına ise çırak denilir. Bu oyun mukaddime, muhavere, fasıl ve bitiş olmak üzere dört bölümden oluşur. Oyunun giriş kısmında Hacivat bir müzik eşliğinde semai okur ardından Karagöz gelir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Muhavere kısmında ise aralarında karşılıklı bir söyleşme olur bu arada izleyiciye Karagöz ve Hacivat tanıtılır.Fasıl bölümünde ise olaylar gelişir ve oyuna yardımcı kişiler girer. En çok bilinenler Arnavut, Arap, tiryaki gibi isimlerdir. Fasıl bölümü olan bitişe geçildiğinde ise konu bir sonuca bağlanır ve kusurlar için izleyicilerden özür dilenir. Karagöz ve Hacivat oyununda işlenen konular ise Osmanlı toplumunda yaşanan bazı olayları anlatır.

Bir güldürmece olan bu oyunda Karagöz geleneği yansıtırken Hacivat ise batıya özenen kısmı temsil eder. Bazı kesimler bu oyunun uzak doğudan ülkemize geldiğini savunurken bazıları ise Osmanlı’da gerçekten yaşamış iki insanın konuşmasını yansıttığını rivayet eder.

Her nerden nasıl Anadolu’ya gelmiş olursa olsun Karagöz ve Hacivat oyununun kültürünüzde önemli bir yeri vardır. Kültürel miras olarak toplumda sevilerek oynanan ve izlenen bir perde oyunudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir