Karadeniz kıyı kesiminde ormanların geniş yer kaplaması

Karadeniz kıyı kesiminde ormanların geniş yer kaplaması bölgede hangi sanayi kollarının gelişmesini sağlamıştır? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

Ormanların Karadeniz kıyı kesiminde geniş yer kaplamasının nedeni her mevsim bol yağış almasıdır. Bol yağışlarla gelişen ormanlar bölge halkı içinde önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır çünkü ormanların yoğun olduğu bölgelerde orman ürünleri sanayisi de gelişmektedir.

Orman ürünleri sanayisinin gelişmesi ise ağacı ham madde olarak kullanan diğer sanayi kollarının da gelişmesini sağlar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Karadeniz bölgesinde orman ürünlerine bağlı olarak en çok kereste sanayisi gelişmiştir. Bolu, Bartın, Düzce, Rize, Sinop, Ordu, Artvin ve Samsunda kereste fabrikaları vardır.

Tomruk, kereste, kaplama malzemeleri, sunta, kontrplak, palet, kapı, pencere, pervaz, kapı, çerçeve ve mobilya üretimi için lif levha denilen mdf gibi ahşap ürünlerin hepsi orman varlığına bağlı olarak üretilen ürünlerdir.

Gelişen diğer önemli sanayi kolu ise kâğıt endüstrisidir. Zonguldak, Giresun, Bartın ve Kastamonu da kâğıt fabrikaları vardır.

Ağacın kullanıldığı diğer iş kolu ise ahşap tekne yapmak için kurulan tersanelerdir. Kayık, taka gibi balık avlanmak için ve turistik geziler için tekne yapımı irili ufaklı tersanelerde devam etmektedir.

Ayrıca Ordu, Samsun ve Kastamonu da kontrplak ve mdf fabrikaları bulunur.

Kerestenin büyük bir bölümü inşaat ve mobilya için kullanıldığından bu sanayi kolları az da olsa gelişmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir