Karadeniz Bölgesi’nde hangi turizm türleri gelişmiştir?

Karadeniz Bölgesi’nde hangi turizm türleri gelişmiştir? Bölgenin özelliklerine göre değerlendiriniz.

Karadeniz bölgesi denize kıyısı olmasına rağmen, bulutluluk oranı yüksek, güneşlenme süresi az, her mevsim yağışlı bir iklimi olduğu için deniz turizmi gelişmemiştir.

Ayrıca bölgede dağların kıyıdan itibaren yükselmesi, geniş kumsal ve plajların olmasını da engellemiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ancak Karadeniz bölgesinin nemli ve bol yağışlı iklimi, kıyı turizmini engellerken, zengin bitki örtüsünün oluşturduğu manzaraları, eko-doğa turizminin gelişmesini sağlamıştır. Özellikle son yıllarda yayla turizmi yerli ve yabancı turizm açısından gelişme göstermiştir.

Bölge, doğa manzaraları, yaylaları, göl ve şelaleleriyle özellikle yaz mevsiminde Karadeniz turları ile oldukça fazla yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

Trabzon Uzungöl, hem yerli hem yabancı turistlerin oldukça ilgi gösterdiği yerlerden biridir ve yılda bir milyon yakın ziyaretçi çekmektedir.

Abant ve Yedigöller doğa turizmi açısından sayfiye yeri olarak turist çekmektedir.

 

Batı Karadeniz’de yer alan; Ilgaz dağları ve Bolu dağları ise kış turizminin geliştiği yerlerdir. Özellikle Bolu Kartalkaya hem yerli hem yabancı turizm açısından önemlidir.

Son yıllarda Doğu Karadeniz’de yer alan Kaçkar dağlarında kış turizmi ile dağcılık, kaya tırmanışı, tracking, gelişmeye başlamıştır.

Bolu, Düzce ve Kızılcahamam da kaplıcalar nedeniyle termal turizm yapılmaktadır.

Trabzon da Sümela Manastırı tarih ve inanç turizmiyle, Amasya’da yer alan Kral mezarları da tarih turizmi nedeniyle turist çekmektedir.

Çoruh nehrinde ise son yıllarda gittikçe gelişen rafting yapılmaktadır ancak tesisleşme ve tanıtım açısından henüz yetersizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.