Kanuni’nin donanma için büyük harcama yapmasının nedenleri nelerdir?

Kanuni’nin donanma için büyük harcama yapmasının nedenleri nelerdir?

Osmanlı Devleti kuruluş itibari ile ilamı her tarafa yayma için kurulmuş bir devlet olmuştur.

Bunu sadece karada değil denizlerde de yapmak için yapmışlardır. Osmanlı Devleti ilk deniz gücünü karesi oğulları beyliğini ele geçirerek elde etmiş ve devamı gelmiştir. Fatih Sultan Mehmet, Karadeniz’i Türk gölü haline getirmeyi başarmıştır. Bunu başaran Fatihin torunlarından Kanuni Sultan Süleyman da Akdeniz’i Türk gölü yapmıştır. Osmanlı Devleti İstanbul’u ele geçirerek boğazları ve ipek yolunun bir kısmını ele geçirmiş, Yavuz Sultan Selim zamanında Anadolu’nun tamamını fethederek ipek yolunun ve baharat yolunu tamamıyla kontrol altına lamayı başarmıştır. Bunun üzerine vergiler Avrupa devletlerine ağır gelin ce ve devamında bilim de ilerleyince coğrafi keşifler denen keşif hareketlerini başlatmışlardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bu keşif hareketleri sonucu yeni yollar bulan Avrupalılar Osmanlı devletine olan muhtaçlıklarını da azaltmışlardır. Kanuninin denizlere ve donanmasına büyük harcamalar yapmasının nedenleri ise

  1. Coğrafi keşifler sonucu denizlerden giden devletlerin yollarını kapatıp yeniden devlet ekonomisini canlı kılmak. Kanuninin bu kadar büyük para harcamasının en büyük nedenlerinden biri budur.
  2. Deniz aşırı seferlerde Osmanlı Devlet donanmasının yetersiz kalması ve okyanus sularına dayanmaması kanuni sultan Süleyman’ın donamaya yaptığı harcamaların bir diğer nedenidir.
  3. Gelişen teknoloji ve Osmanlı donanmasının bu teknoloji karşısında yetersiz kalmaması için de büyük harcamalar yapılmıştır.
  4. Deniz aşırı ülkeleri fethetmek de başka bir amaçtır ve bunun içinde güçlü ve büyük bir donanma şart olmuştur.

Bu maddeler ışığında donamaya büyük harcamalar yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir