Kanaat ve mutluluk arasında nasıl bir ilişki vardır?

“Kanaat” ve “mutluluk” arasında nasıl bir ilişki vardır? Yaşamınızdan örnekler vererek anlatınız.

Günümüz dünyasında mutluluğa ulaşabilmek birçok amaca bağlanmıştır. Çünkü mutluluk denilen kavramın materyallerle ilintili olduğu düşünülmektedir. İnsanları bu düşünceye sürükleyen sebeplerin başında ise doyumsuzluk gelmektedir. Mutlu olmak için sağlanacak her koşul bir gün sağlansa bile kişinin bitmez tükenmez arzuları hiçbir zaman noktalanmayacaktır. Doyumsuzluğu ortadan kaldıracak yegane çözüm ise kanaatkarlıktır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kanaatkarlık elindeki nimetin kıymetini bilmek anlamına gelmektedir. Kişinin açgözlülük, hırs, tamah gibi kötü huylarından arınıp, aradığı hazineyi kendi içinde bulmasıdır. Her şeye sahip olan birinin mutluluğa ulaşamadığı, hiçbir şeyi olmadığı halde mutluluk saçan insanların varlığına zaman zaman şahit olmaktayız. Mutluluğu içimizde aramak ve elimizde olanların kıymetini bilmek yerine en yenisine, en güzeline ulaşma arzusu ve hırsı çoğu zaman mutsuzluğa sürükleyen temel neden olmaktadır. İnsan öylesine doyumsuz bir varlıktır ki ona bahşedilen güzellikler için şükretmek yerine olmayanlar için isyan etmek, yetinememek duygusuyla muzdarip’tir.

Elimizde olmayanlara üzülmek yerine, elimizde olanların önemini düşünüp mutluluğu yakalayabiliriz. Nefes almak, oksijeni doyasıya içimize çekebilmek, sevdiklerimizin yanımızda olduğunu düşünüp bunların varlığıyla sevinmek kanaatkarlığın ve bu minvalde mutluluğa ulaşmanın en sağlıklı yoludur. Bu düşünceyi yaşam tarzı haline getirmek hem bize eksikliklerimizi hissettirmeyecek, hem de çevresine olumsuz enerji yaymayan, en küçük şeyden mutluluk duyan ve mutlu eden bir insan olmamızı sağlayacaktır. Kanaatkârlık hayatın her anından lezzet almanın ve mutlu olmanın doğrudan yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir