Kamu yararı ne demektir?

Kamu yararı ne demektir? Araştırarak defterinize not ediniz.

Kamu yararı devletin yaptığı işlemlerde aranan bir şarttır. Kamu kelime anlamı olarak “bir ülke halkının tümü, halk.” Anlamına gelmektedir. Yani kamu yararı da ülkenin ve halkın tamamının faydası, yararı gibi bir anlam ifade etmektedir.

İdarenin yaptığı işlem ve eylemlerin tamamında kamu yararı amacı güdülmek zorundadır. Çünkü idare yani devlet halkın tamamının faydası için çalışmaktadır.  Kamu yararı değil de şahsi fayda gözetilen idari işlemler iptal edilme yaptırımı ile karşılaşacaktır. Yani idari işlem ve eylemlerde kamu yararı şartı olması devletin yaptığı işlemler için sınırlayıcı bir özellik taşımaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kamu yararının nasıl tespit edileceği ise üzerinde düşünülmesi gereken bir meseledir. Çünkü kamu yararı soyut bir kavramdır. Bu sebeple kamu yararının varlığı ya da yokluğu tespit edilmesi zor bir durumdur. Bir işlemde kamu yararının olup olmadığını tespit etmek için bir kâr zarar hesabı yapılmalıdır. Kârın bulunduğu kefe ağır basıyorsa kamu yararının olduğu zararın bulunduğu kefe ağır basıyorsa ise kamu yararının olmadığı kararına ulaşmak yanlış olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir