Kalp temiz olursa dilden güzel sözler çıkar.

 ‘’Kalp temiz olursa dilden güzel sözler çıkar.” (Hz. Ali)

 

‘’Bir küpün içerisinde ne varsa dışına da o sızar’’ misali insanların içerisinde hangi duygu ve düşünceler varsa, davranışlarına da o hakim olur. Kalp güzelliği esasında kalbin fiziksel güzelliği anlamına gelmemektedir. Zira kalp güzelliği, insanların duygu ve düşüncelerinin temiz olması, davranışlarının iyi niyetli olması ve sevgiyi karşısındakilere yansıtmak konusunda istekli olması anlamında kullanılmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bir insanın dilinden güzel söz çıkması, o insanın hayata dair bakış açısının ne olduğu, insanlarla empati kurabilme kabiliyetinin ne kadar olduğu ve sevgiye ve iyiliğe dair tutum ve davranışlarının ne ölçüde olduğuyla doğrudan ilgilidir. Kalbinde güzellik taşıyan insanlar, karşısındaki insanlara ve diğer tüm canlılara güzel davranışlarda bulunurlar. Mesela çok ama çok sevdiğiniz bir insana; kötü söz kullanamazsınız. Zira ona karşı hissetmiş olduğunuz sevgi duygusu, sizin o kişiye fena sözler söylemenize engel olur. Bu da demektir ki; sevgi kötü sözün çıkmasına engel olan bir duygudur. Yani sevginin bulunduğu yüreklerde; çirkin sözlere yer yoktur.

 

Sonuç olarak Hz. Ali’nin de dediği gibi ‘’Kalp temiz olursa dilden güzel sözler çıkar.” Kalbimizi temiz tutmamız, kalbimizde sevgiye yer açıyor olmamızla doğrudan ilgili olmaktadır. Zaten kalbimizde sevgiye yer varsa, kötülüğe ve çirkinliğe yer yoktur. Dolayısıyla kalbimizde sevgiye yer varsa; çirkin sözlere de kalbimizde yer olmamaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 Oy, Ortalama: 3,75 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir