Kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.

 “Kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.” (Mevlânâ)

Kalp duyguların merkezidir. Kalp duygularımızın şekillendiği yerdir. Kalp insanların çevresindeki tüm canlılara yaklaşımını belirleyen en önemli organdır. Bundan dolayı kalbi temiz olanın, dili de temiz olur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanlar duygu ve düşüncelerini ifade ederken, öncelikle hislerinden yola çıkarak söze başlarlar. Duygularının hissiyatının neler olduğunu belirtirken, elbette ki akıl süzgecimizden de bazı kelimeleri geçiririz. Ancak duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken, karşımızdakini kırmayacak ve çirkin bir söz anlamını taşımayacak sözcüklerin seçimi kalp temizliğiyle doğrudan ilgilidir. Bundan dolayı Mevlana, “Kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.” Sözünü söyleyerek, kalbin insan sözlerinin yansımasında ne kadar etkili olduğunu vurguladığı bilinmektedir. Bu kapsamda kalp bir deniz gibidir, ‘’içinde ne varsa kıyısını da onur vuracaktır.’’ Yani kalbi kirli olan bireylerin dillerinden çirkin söz çıkarken, kalbi temiz olanların dillerinden ise güzel söz çıkacaktır. Kalp denizinizde ne biriktiriyorsanız, dil kıyınıza da onu yansıtırsınız. Bundan dolayı kalbimizi temiz tutmamız, güzel sözlü olmamızı sağlayan en önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Sonuç olarak; güzel sözlü insanların kalplerinin de güzel olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Zira ancak ve ancak güzel kalpli insanların dillerinden güzel sözlerin çıkması mümkündür.  Bundan dolayı kalbimizi iyi ve güzel duygularla beslemeliyiz. Esasında kalbimizi ne kadar iyi ve güzel duygularla beslersek, o düzeyde iyi insan da olmuş oluruz. İyi insan nasıl mı anlaşılır? Sözleri ve davranışları güzel olan insan, iyi insandır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 1,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir