Kahvaltıda Neler Yiyoruz ve Niçin?

Kahvaltıda neler yiyoruz ve niçin?

Beslenmek kelime anlamıyla organizmanın ihtiyacının karşılanmasıdır. Yeme faaliyetimiz beslenmekle eş anlamlı olmalıdır.  Gece uyku boyunca vücudumuz sindirim faaliyetine devam eder. Ve sabah boş bir mideyle uyanırız. Kahvaltı, günün ilk öğünü olarak vücudumuzu desteklemeli ve ihtiyacı olanı karşılamalıdır. Çoğumuz günlük hayatta iş ve okula yetişmek amacıyla bu öğünü atlayabiliyoruz. Ama uzmanlar sabah pratik bir şekilde hazırladığımız basit şeylerin bile kurtarıcı olduğunu belirtmektedir.

Kahvaltıda tercihimiz neler olmalıdır; daha çok vitamin ve mineralli yiyecekler tüketilmeli, yağ ve kolesterol bakımından düşük yiyecekler tercih edilmeli ve yağ oranı düşük proteinli besinler yemeliyiz. Tercihimiz bu yönde olduğunda; dikkatimiz ve verimliliğimiz artar, daha enerjik olmamızı, kilo kontrolü sağlamamızı ve kalp hastalığı risklerini azaltmamızı sağlar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Tüm bunları yaparken dikkat etmemiz diğer önemli nokta aşırı doymuş bir mideyle sofradan kalkmamız yönünde olur. Eğer kahvaltı yaptıktan sonra rahatsızlık hissediyorsak bir şeyleri yanlış yaptığımız aklımıza gelmelidir. Herhangi bir öğünde vücut istemiyorsa zorlamamalıyız. 17 yy’da yaşamış olan bilim adamı Paracelsus, ‘ bütün maddeler zehirdir, zehirle ilacın farkı yeterli doz, yeterli miktardır’ demiştir. Beslenmeyi vücudumuzu dinleyerek yapmalıyız. Her çeşit besin tükettiğimiz zaman vücudumuzun verdiği tepkiyi görmemiz gerekir.  Çünkü besin yararlı olsa bile sizin o besine karşı vücudunuz kötü tepki verebilir. Bunun sebebi alerjik olabildiği kadar vücudunuzda, aldığınız besinde bulunan proteinden olması gerekenden fazla bulunmasından kaynaklı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.