İzmit Ve Çevresinin Ekonomik Faaliyetleri İle Yaşadığınız Yerin Ekonomik Faaliyetleri Arasındaki Benzerlikler Ve Farklılıklar Nelerdir?

İzmit Ve Çevresinin Ekonomik Faaliyetleri İle Yaşadığınız Yerin Ekonomik Faaliyetleri Arasındaki Benzerlikler Ve Farklılıklar Nelerdir?

Yaşadığımız yer ile İzmit arasında mesafe oldukça fazladır. Ankara ve İzmit arası ortalama 570 kilometredir. Karayolu ile ulaşım ortalama 7 saat sürmektedir. Mesafenin fazla olması iki şehir arasındaki ekonomik faaliyetlerin farklı olmasına etkendir. İzmit bir liman şehridir. Denize kıyısı bulunmaktadır. Deniz kenarındaki bir şehir ile Ankara ekonomisi haliyle birçok yönden farklılık göstermektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Denizin olduğu bir yerde deniz turizmi bulunmaktadır. Buda şehrin turizm gelirini arttırmaktadır. Aynı zamanda İzmit ekonomisinde endüstriyel üretim, nakliyat, inşaat ile enerji alanında ekonomik faaliyetler kendini göstermektedir. Bunun dışında şehrin ulaşım, eğitim, sağlık ve iletişim alanları ekonomik faaliyetlerde etki etmektedir. İzmit İstanbul’dan sonra en hızlı gelişen sanayiye sahiptir. Bu yönü şehrin ekonomisini büyük çoğunluğunu etkilemektedir. Tarım alanı az olan bir yer olmasına karşın sebze ve meyve üretiminde önemli bir yere sahiptir. Orman bakımından zengin olan İzmit kağıt ve kimya sanayi bakımından önemli bir yere sahiptir.

 

Ankara ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanmaktadır. Ankara Türkiye’nin tahıl ambarlarından bir tanesidir. Ekili ve dikili alanı fazladır. Bunun yanında hayvancılık ve madencilik şehrin ekonomisinde etkin rol oynamaktadır. İklim yönünden uygun olan şehirde tarım ve hayvancılık önemli bir yer tutamaktadır. Ankara Organize Sanayi Bölgesi ile şehrin sanayisi ekonomide önemli yer tutmaktadır. Ankara başkent ve memur kentidir. Stratejik konumda olması şehrin önemini arttırmaktadır. Eğitim ve sağlık yönünden gelişmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir