İyimser insan her felakette bir fırsat, kötümser insan da her fırsatta bir felaket görür.

“İyimser insan her felakette bir fırsat, kötümser insan da her fırsatta bir felaket görür.” düşüncesine katılıyor musunuz? Neden?

İyimser insan her yaşadığı olaylara olumlu bakar en kötü durumlarda karşılaştığı olumsuzluklardan kendine bir fırsat çıkarır ama kötümser insan her karşılaştığı olaylara kötü tarafından baktığı için fırsatları göremez ve felakete çevirir. Yaşamın bizlere sunduğu olaylarla bizim farklı planlar yaparken nelerle karşılaşabileceğimizi ve nasıl bir fırsat ya da kötülüklerin olabileceği hiç belli olmuyor. Bazen ummadığımız anlarda karşımıza önemli fırsatlar çıkabilirken bazı zaman da hiç beklemediğimiz durumlarda olumsuzluklarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Bu ve benzeri durumlarda biz insanların iyimser mi ya da kötümser mi olduğumuz fark ediliyor. Örneğin iyimser insanlar yeni bir yapı yapılırken eski yapıların yıkılmasını yenileştirme olarak fırsat görürken ve o binanın daha sağlam ve dayanıklı yapılması için bu durumu ödül olarak görebilirlerken kötümser insanlar ise yeni yapılan yapıların sanki yeniden yıkılacağı gibi senaryolarla her şeyin olumsuz tarafından bakarak fırsatları kaçırır ve bu yenileşmeyi felaketin devamı şeklinde algılarlar.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Evet. Bu söze katılıyorum. İyimser yaklaşan insanlar başlarına bir kötülük, olumsuzluk geldiğinde bu durumları fırsata çevirebilirler ve o musibetten kurtulabilmek için çaba göstermeye çalışırlar. Buna karşın kötümser insanlar için karşılarına çıkan olumsuzluklara boyun eğerler ve fırsatla karşılaştıklarında bile o fırsatları kendilerince felaketmiş gibi görürler. Bence önemli durum insanların karşılaştıkları felaketlere veya fırsatlara nasıl baktıkları yani iyimser olarak mı, kötümser olarak mı? Bunlar nasıl bir insan olduklarını belirler. Bizlerin her zaman kötülüğe karşı mum yakabilen insanlar olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.