İyilik Yapmak İnsana Neler Kazandırır?

İyilik Yapmak İnsana Neler Kazandırır?

İyilik, aslında her insanın özünde bulunan bir özelliktir. İnsanlar saf ve iyi olarak doğarlar. Sonradan, karakterlerinde değişiklikler oluşur. Kimi yanlış işler yaparak, kendisi için kötü bir dünya oluştururken, kimi özündeki iyiliği kullanarak, ne pahasına olursa olsun iyi olmaktan vazgeçmezler.

“İyilik yap denize at, balık bilmezse malik bilir” der atalarımız. Yani iyi olan insanın mutlaka bir mükafatı vardır. İyilik yapılan kişi bilmese bile Yaradan bilir ve karşılığını verir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İyilik insana, dost kazandırır. Saygınlık kazandırır. Sevgi kazandırır.  En zor durumda yanında olabilecek güzel insanlar kazandırır. Hayat sadece gülmek eğlenmek değildir. Bazen içinden çıkamayacağınızı düşündüğünüz zorluklarla da karşılaşılabilir. İşte o zaman daha önce yardımınızın dokunduğu herhangi bir insan karşınıza çıkıp size el uzatabilir. Sizi zor durumdan kurtarabilir.

 

Bazen, büyük bir beladan, ummadığınız bir anda kurtulduğunuzu görüp şaşırabilirsiniz. Eskiler, “verilmiş sadakan varmış” derler. Bu sadaka aslında yapılan iyiliktir. Herhangi bir canlıya yapılan iyiliğin karşılığı olarak o olaydan kurtulmuş olmak demektir. İnsan ya da hayvan farketmeden, Allahın yarattığı herşeye merhametle yaklaşarak yapılan küçük bir iyilik, büyük belaları defeder.

İyilik, insana kendini de kazandırır. Kendi iç benliğinde huzuru bulan insan, çevresine de huzur verir. Başkasına iyilik yapmanın verdiği gönül rahatlığıyla hem bedeni hem ruhu mutlu olur. Başkasına iyilik yapmanın verdiği haz gönlünü doyurur.

İyilik, güzel ve mutlu, çevresi sevdiği ve onu seven insan ve diğer canlılarla dolu güzel bir dünya kazandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir