İyilik konulu bir haber metni araştırınız.

İyilik konulu bir haber metni araştırınız.

İyilik Olgusu

Her insanın kendine özgü bir iyilik anlayışı bulunmaktadır. İyilik anlayışının gelişiminde aile, toplum, kültürel birikim, din ve benimsediği dünya görüşü gibi etkenler rol oynamaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Genel anlamda iyilik; karşılık beklemeksizin yardımda bulunmak, bağışlamak ve yaptığı işi güzel yapmak demektir. Daha kapsamlı bir anlatımla iyilik: İnsanların gereksinimlerini karşılamak, kişiye, topluma, bir sınıfa ya da başka bir kümeye faydalı olma, yarar sağlama durumudur.

 

Çok kısa bir süre önce yurtdışında yaşanan ve haber bültenlerinde yer alan bir iyilik hikayesinde:

Türk vatandaşı taksi şoförü İsveçli müşterisini havalimanına götürmek üzere arabasına almıştır. Havalimanına yaklaştıklarında müşteri panikleyerek, cüzdanını ve banka kartlarını evde unuttuğunu söyler. Taksi şoförü ise taksinin ücretini sonra ödeyebileceğini ve gittiği ülkede harcama yapması için kendi banka kartını müşterisine teklif eder. Şaşkınlık içinde donup kalan müşteri teklifi kabul eder.

Müşteri geri döndüğünde kendisini havalimanından alması için şoföre telefon eder. Havalimanında karşılaştıklarında müşteri; “Hiç kimse böyle bir şey yapmaz. Hele hele bir İsveçli asla böyle bir şey yapmaz. Sen nasıl böyle bir şey yaptın?” diye tekrar tekrar sormuştur. Bu sorular karşısında şoför: “Biz Türklerin kültüründe var. Biz yardım etmeyi severiz. Bizim için bu olaylar normal.” Cevabını vermiştir.  Müşteri bu iyilik karşılığında para teklif etmiş ancak şoför bu teklifi kabul etmemiştir. Olayın duyulmasının ardından müşterisinin iki günlük iş gezisini kurtaran taksi şoförü büyük övgüler almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir