İyilik Eden İyilik Bulur Sözünü Açıklayınız.

“İyilik Eden İyilik Bulur.” Sözünü Açıklayınız.

İyilik; insan, hayvan herkese karşı merhametli olmak, hoşgörüyle yaklaşıp, zor anlarında yardımda bulunmaktır. Her insanın özünde iyilik vardır. Bu iyiliği ortaya çıkarıp, başkası için kullanması, ileride kendisine iyilik olarak dönmesine sebeptir. Karşılıksız, çıkarsız bir canlıya iyilik yapan insan, herkes tarafından saygı görür ve sevilir. Herhangi bir zor duruma düştüğünde de, başkaları ona yardım eder.

Dünyada herşeyin karşılığı vardır.  Bunun bilincinde olarak davranmak gerekir. Herhangi bir canlıya, iyilik etmek sadece kişiyi diğerlerinin gözünde yüceltmez, Allah da ona o iyliğinin karşılığını er geç verir. İyilik edip, başkasını zor durumdan kurtaran ve onu mutlu eden her insan, vicdanen rahatlar, huzuru bulur ve mutlu olur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Aslında insanın cehennemi de cenneti de kendi içerisindedir. Kendisiyle barışık ve mutlu olan insan başkalarını da mutlu eder. Başkasının zor durumunda yanında olan insan, kendi yüreğinde cennetini hazırlar. Bugün bir başkası zor durumda iken, yarın aynı durum o kişinin başına da gelebilir. Bunu bilen kişi, başkasına iyilik ederek, aslında kendi zor durumda kaldığında yanında olacak kişileri de hazırlar.

Yardım edilen kişi bilmese dahi, Allah o kişiye mükafatını verir. Zor durumda bırakmaz, çaresiz kalmaz. Nasıl kendisi başkasına yardım ettiyse, gün gelir başkaları da o kişinin yardımına koşar, aksini yapan insan ise, tek başına kalmaya mahkumdur. Ne iyilik yapar ne iyilik görür. Yani ne ekerse onu biçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir