İyi bir konuşmacı mısınız yoksa iyi bir dinleyici misiniz?

İyi bir konuşmacı mısınız yoksa iyi bir dinleyici misiniz? Düşüncenizi sebepleri ile söyleyiniz.

İnsanların birbirleri ile anlaşabilmelerini sağlayan en önemli faktör iletişimleridir. İletişim dediğimiz şey o zaman diyebiliriz ki; iki kişinin birbirlerini anlayabilmeleri, anlaşabilmeleri ve bir etkileşim başlatabilmelerindeki en önemli faktördür. Biz iletişimi iki boyutta gerçekleştiririz. Öncelikli olarak konuşarak iletişim kurmaktır.

Bu karşı taraf bir etkileşim gerçekleştirmenin ilk ve en tabii yoludur. Bir de dinleyerek iletişim kurma yolu vardır. Bunun sebebi de dinleyerek karşımızdakini anlamak, onun duygu ve düşüncelerini içselleştirmek ve ona yine bir iletişim şekli olan konuşma ile yanıt ve geri dönüt ve vermektir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Hayatımızın tamamını kaplayan bu süreç her insanda farklı şekilde işler. Bazı kişiler sürekli olarak konuşmayı ve etrafındakilerle konuşarak bir iletişim oluşturmayı ister. Bazıları ise dinleyerek kişileri daha iyi anladığını ve iletişimin aslında dinlemek ile başladığını savunur.

Ben her iki yöntem ile tercih edenlerdenim. Kişi karşı tarafla iletişim kurmasında öncelikle dili kullanmalıdır. İyi bir konuşmaya sahip olabilmek bu anlamda önemlidir. İyi konuşmacı olmak karşı tarafı kırmadan onun değer olarak kabul ettiği tüm yargı ve algılarına hitaben kırıcı küçük düşürücü bir sözde ya da alçaltıcı bir kelime kullanmamaya dikkat ederim, öyle olmalıdır.

İyi bir dinleyiciyimdir de. Kişileri anlayabilmek için ve onların duygularını içselleştirebilmek için iyi bir dinleyici olmak gerekir. Önemsenme herkes için eş durumunda olan ve değer olarak kabul edilen bir tutumdur. Bu yüzden konuşmak kadar dinlemekte önemlidir. Bu yüzden toplum içinde iletişim kuran bir insanda her iki özelliğin de var olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.