İtme ve çekme kuvvetlerinin duran ve hareket eden cisimler üzerindeki etkileri nelerdir?

İtme ve çekme kuvvetlerinin duran ve hareket eden cisimler üzerindeki etkileri nelerdir?

Kuvvet; herhangi bir cisme hareket kazandırmak için uygulanan güçtür. Günlük hayatımızda itme ve çekme kuvvetlerini kullanırız. Bu kuvvetler bize hayatta birçok kolaylık sağlar. Onlar olmadan hiçbir işi tam anlamıyla yerine getiremeyiz yemek yiyemez günlük ihtiyaçlarımızı karşılayamayız. Evrenin oluşumunda dahi bu iki kuvvet büyük ölçüde yer almıştır.

İtme kuvvetini uygularken duran bir cisme rahat, ters hareket halindeki bir cisme zor ve iteceğimiz yöne doğru hareket eden bir cisme ise daha rahat kuvvet uygularız. Top oynarken atılan pasa düzgün bir vuruşu güçlükle gerçekleştirirken durağan haledeki kapıya daha rahat bir kuvvet gösterebilir yine top oynarken ileri doğru itme kuvveti uygulayacağımız top aynı yönde gidiyorsa ufak dokunuşlarla dahi ona yön verebiliriz. Aynı kurallar çekme kuvveti için de geçerlidir. Çekme ve itme kuvvetlerini uygulamadan önce cismin durağan mı yoksa hareketli mi, hareketliyse iteceğimiz veya çekeceğimiz yöne doğru mu yoksa tersine bir hareket içerisinde olduğunu saptamamız bize kolaylık sağlayacaktır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ters yöne doğru hareket halinde olan bir cisme kuvveti olandan biraz daha fazla uygulamamız gerekirken durağan bir cisme aynı hızı verebilmemiz için daha az bir kuvvet uygulamamız yeterli olacaktır. Yani hareket halinde olan bir cisme uygulayacağımız kuvvetin şiddetini cismin hareket yönü belirleyecektir. Uçlu kaleme itme kuvveti uyguladığımızda durağan olmasaydı ters yöne bir hareket çizmiş olsaydı ucumuzun kırılmasına hatta belki de kalemin bozulmasına yol açacaktı. Yine aynı şekilde tekerleği yuvarlarken tersine doğru bir hareket olursa uygulayacağımız fazla gücün yanında bize de zarar verebilecekti. Kuvvetimizi cisme göre ayarlarsak daha az enerji harcayarak daha fazla yol alabiliriz.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın