İstiklâl Marşı bizim için neden önemlidir?

İstiklâl Marşı bizim için neden önemlidir?

Her ulusun bağımsızlığını temsil eden bir marşı vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin marşı ise Kurtuluş Savaşı sonrası kabul edilmiş ve Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır. İstiklal marşı olarak her ortamda gururla söylediğimiz bu marş vatan savunmasında neler yaşandığını ve bu vatanın neden kıymetli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Ayrıca İstiklal Marşımız; binlerce aziz şehitlerimizin üstün kahramanlıklarından da izler taşır ve o günleri anlamamızı sağlar.

Adeta bir milletin kahramanlık destanının ilmik ilmik işlendiği bir sanat eserini, Mehmet Akif Ersoy Türk milletine armağan etmiş ve katıldığı yarışmayı kazandığı halde verilen para ödülünü kabul etmemiştir. Bu marşı her okuduğumuzda ve her dinlediğimizde tüylerimiz diken diken olur ve nasıl yüce bir milletin ferdi olduğumuzu tekrar hatırlarız. Bu nedenle her zaman bir övünç ve gurur kaynağımız olmuştur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

İstiklal Marşımızda geçen mısralar, bu vatanın bağımsızlığı için hangi fedakarlıkların yapıldığı, bir milletin özgür yaşamasının neden önemli olduğu, birlik ve beraberliğimizi her zaman diri tutmamız gerektiği gibi konularda da bize uyarı niteliği taşır. Resmî törenlerde ve okulumuzun ilk açıldığı gün olan pazartesi ve hafta sonu tatiline çıkacağımız gün olan cuma günleri İstiklal Marşımız okunur ve aynı anda diğer bağımsızlık simgemiz olan al yıldızlı bayrağımızı göndere çekilerek gökyüzünde dalgalanmaya devam eder. İşte bu bir milletin tam bağımsızlığını temsil eden iki işarettir.

Tüm bunları düşününce “Ne Mutlu Türküm Diyene!” sözü hemen aklıma gelir. İyi ki bu milletin bir ferdiyim ve iyi ki bu topraklarda büyümüşüm. Bize bu vatanı bırakan ve canlarını seve seve veren kahraman ordumuzun aziz şehitlerini bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.