İstediğimi yapar, istediğimi söyler, istediğim gibi davranırım.

“İstediğimi yapar, istediğimi söyler, istediğim gibi davranırım.” diyen kişilere bu davranışlarının yanlış olduğunu nasıl anlatırsınız?

Çevremizde ‘İstediğimi yapar, istediğimi söyler, istediğim gibi davranırım.’ diyen kişiler ne yazık ki mevcuttur. Benim çevremde de bu tarz kafa yapısına sahip veya kısmen bu düşüncelere sahip kişiler var. Öncelikle bu davranış şekli asla kabul edilemez ve topluma, ahlaka aykırı bir davranış şeklidir. Bu kişiler çevremizde var olabilir. Bu kişilerle mücadele edilmelidir.

İstediğim gibi davranırım mantığına sahip kişiler özgürlük sınırlarını aşan kişilerdir. Bu kişilerin olgunlaşma yaşına geldiğinde bir kısmının kendiliğinden düzeleceğini düşünüyorum. Bu kişilere öncelikle özgürlük sınırlarının ne olduğu anlatılmalıdır. Bu kişiler bunu kabul etmeyecektir. Bu kişilerle öğretmenlerimiz, okul idarecilerimiz konuşur, görüşürlerse daha etkileyici olacaktır. Bunlar yaptığı davranışların yanlış olduğunu anlatmanın yollarından biridir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ayrıca bu kişilere yaptığı davranışın yanlış olduğunu bu yollarla anlatamadığımızda farklı bir yola başvurmamız gerekir. ‘İstediğimi yapar, istediğimi söyler, istediğim gibi davranırım.’ şeklindeki davranış örüntüsünü kendisine hissettirmeliyiz. Ben ona karşı güzel yolla anlatamadığımda onun özgürlük alanına müdahale eder, istediğimi yapar, onun rahatsız olmasına neden olurdum. Hatta bunu birkaç arkadaşımla anlaşmalı olarak grup halinde yapardım. Doğal olarak bizimle çatışma yaşayacaktır. Artık bu durum yaptığı davranışları hatırlatacak ve yanlışta olduğunu fark etmesini sağlayacaktır. Sonra ben bu arkadaşımdan özür dileyerek ona gerçek niyetle kötü davranmadığımızı hatasını anlaması için kurguladığımızı söylerdim. Bu şekilde birkaç yöntem uygulamak suretiyle davranışlarının yanlış olduğunu ona anlatır, hissettirirdim.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın