İsmail Peygamber’in (a.s.) hayatını ve ahlaki özelliklerini düşününüz.

İsmail Peygamber’in (a.s.) hayatını ve ahlaki özelliklerini düşününüz. Onun hayatında, örnek alabileceğimiz ne gibi güzel özellikler vardır? Bu konudaki düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Hz. İsmail ile ilgili olarak alınabilecek en güzel ahlaki örnek teslimiyetidir. Kurban hadisesinde babası Hz. İbrahim’in rüyası üzerine Allah’a teslim olan Hz. İsmail, Allah yolunda insanın kendi canını dahi adayabileceğini göstermiştir. Allah’ın verdiği bu karar noktasındaki sabrı da Hz. İsmail’in örnek alınabilecek özelliklerinden olacaktır. Allah’a itaat konusunda bizlere örnek olan Hz. İsmail, Allah’ın emir ve yasakları konusunda her zaman dikkatli bir hayat izleyerek Allah’ın yolundan ayrılmamıştır. Allah’a ulaşma, Allah’ın emirlerine uygun bir hayat sürme konusunda da örnek bir peygamber olan İsmail peygamber, 50 yıldan daha uzun bir süredir insanları Allah’ın dinine davet etmiştir. 50 yıl gibi uzun bir süre içerisinde oldukça sıkıntılar çeken ve bütün zorluklara rağmen insanları dine davet eden Hz. İsmail’in sabrı ve insanlarla olan ilişkilerinde her zaman yumuşak huylu olması örnek alınabilecek bir diğer özelliktir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kur’an-ı Kerim’de bulunan ayetlerde de bildirildiğine göre Hz. İsmail çok sadık biri idi. Allah’ın emirlerine sadık olduğu gibi insanlarla olan ilişkilerinde de her zaman doğru olanın yanında olması ve sadık bir kul olarak hareket etmesi örnek alabileceğimiz güzel özelliklerinden biridir. İnsanları Allah’ın dinine davet ettiği zaman içerisinde insanlara aynı zamanda Allah’a karşı kurduğu samimiyet ile de örnek olan Hz. İsmail, Kabe’nin temizliğini yaparak insanlara Hacc görevini yerine getirmelerinde yardımcı olmaları ile de örnektir. Her zaman temiz olmak, çevreyi temiz tutmak ve insanlara ibadetleri konusunda yardımcı olmak Hz. İsmail’den öğrenebileceğimiz güzel özelliklerden birkaçıdır.


Benzer Yazılar

4 yorum “İsmail Peygamber’in (a.s.) hayatını ve ahlaki özelliklerini düşününüz.

Bir cevap yazın