İşlerimize besmele ile başlamanın sebebi

İşlerimize besmele ile başlamanın sebebini büyüklerinize sorunuz.

Büyüklerimiz, her işimize besmele ile başlamamızı tavsiye eder.

Neden olduğunu yine büyüklerimizden öğrenebiliriz. Öncelikle besmelenin ne olduğunu ve hangi anlamlara geldiğini öğrenelim. Besmele; Bismillahirrahmanirrahim ifadesidir. Halk arasında kısaca Bismillah olarak da kullanılır. Besmelenin anlamı; Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla demektir. Besmele çekerek bir işe başlayan Allah’a inanarak, O’na sığınarak, O’na güvenerek o işi yapıyordur. Allah’a teslim olarak başlanan işlerin neticesi hep hayır ve bereket olur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Biz aciz insanlara Allah u Teala; siz beni anın ki Ben de sizi anayım buyurmuştur. Bizler Besmele çekerek Allah’ı anmaktayız. O’nu (cc) anarak başladığımız her işte Allah bizleri koruyup gözetecektir. Besmele çekerek bir işe başladıysak zorlandığımızda veya sonuca ulaşamayacağımızda Allah’ın yardımını baştan istemiş oluruz. Peygamberimiz (sav); besmelesiz başlayan her işin noksan kaldığını buyurmuştur. Besmelesiz başlandığında o işin sonucunda bereket olmaz. Belki daha fazla güzel sonuç alınacakken sınırlı bir neticeyle yetinmek zorunda kalabiliriz.

 

Kainattaki her şey Allah’a aittir. O’na ait olan şeyleri kullanırken O’nun adının anılması kadar normal bir durum yoktur. Besmeleyi çekmeniz bizi o işi güzel ve eksiksiz yapmaya yönlendirir. Allah’ın (cc) adının anıldığı yerde şeytan ve onun kötülükleri yer bulamaz. İnsanın bir işi eksiksiz ve mükemmel yapabilmesi için tam konsantre olması gerekir. Bedenini hazırlayan kişinin mantığını ve zihnini işine odaklayabilmesi için Besmele çekmesi güzel bir taktiktir. Her şeye gücü yeten Allah’a olan inancını yanına aldığını hisseden kişi işini eksiksiz ve mükemmel yapacaktır. Besmele çekerek yatağına giren kişi Allah’a sığınarak kendini daha emniyette hissederek rahat bir uyku uyuyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.