İşlerimize başlarken neden eûzü besmele çeker ve Allah’ın (c.c.) adını anıp ona sığınırız?

İşlerimize başlarken neden eûzü besmele çeker ve Allah’ın (c.c.) adını anıp ona sığınırız? Söyleyiniz.

Euzu Besmele şu şekilde çekilir: Euzu billahi mineş-şeytanirracim. Bismillahirrahmanirrahîm

Manası: Kovulmuş şeytanın şerrinden Rabbim sana sığınırım. Rahman ve Rahim olan Allah’ın(cc) adıyla

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Annemiz, babamız, dedemiz, ninemiz küçüklüğümüzden itibaren bir işe başlamadan önce euzu besmele çektirirler. Bizim her işimize euzu besmele çekerek başlamamızı öğretmek istemişlerdir. Bunun nedenini büyüyünce ve euzu besmelenin anlamını öğrenince daha iyi anladım. Peygamber Efendimiz (sav), besmelesiz başlayan her işin noksan olduğunu yani eksik kaldığını ifade etmiştir. Besmele ile başlayan işler daha bereketli olur. Çünkü o işlere şeytan musallat olamaz. Euzu besmele, en güzel sonuca ulaşmamıza vesiledir.

 

Şeytan insanoğlunun ezeli düşmanıdır. Bundan dolayı onun yararına olacak hiçbir şeyi istemez. İşlerinin bereketli olması için besmele çektirmemeye çalışır. Bir Müslüman euzu besmele çekerek şeytanın bütün yollarını kapatır. Rahman ve Rahim isimlerini zikrederek Allah’a (cc) sığınır.  Özellikle burada Rahman ve Rahim isimlerinin kullanılmasının bir hikmeti olmalıdır. Rahman’ın anlamı; Müslüman kafir ayırt etmeksizin herkese merhamet gösteren anlamına gelen esmadır. Rahim ise ahirette sadece Müslümanlara merhamet etmesi anlamına gelen esmadır.

Rahman ve Rahim isimleri merhametle alakalıdır. Kişi işe başlarken; Rabbim ben eksik veya noksan yapabilirim. Sen merhametinle benim eksiklerimi ve kusurlarımı tamamla diye yalvarır. Rabbimiz, bana dua edin, duanızı kabul edeyim buyurduğundan euzu besmele çekerek yaptığımız işler eksiksiz ve noksansız olur. Allah’a sığınarak yapılan her iş bereketle ve hayırla sonuçlanacağından işimize başlamadan euzu besmele çekmeyi unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir