İslam dininin, anne, baba ve kardeşler arasındaki ilişkilerde dikkat edilmesi gereken ilkelerine örnekler veriniz.

İslam dininin, anne, baba ve kardeşler arasındaki ilişkilerde dikkat edilmesi gereken ilkelerine örnekler veriniz.

İslam dini ve dolayısı ile Allah, insanların yuva kurup aile olmalarını istemektedir. Bunun en güzel örneklerini ve nasıl olunması gerektiğini de Efendimiz ile gösterir. Evliliğin ne denli kutsal bir işlem olduğuna ve hem aile bireylerinin birbirleri ile olan ilişkileri hem de diğer akrabalar ile olan münasebetlerine de İslam, oldukça önem verir. Zira İslam dininin özünde sevgi ile saygı, vicdan ile merhamet, hoşgörü ile adalet yan yanadır.

Ümmetinin sayıca fazla olması ile öğüneceğini ifade eden Peygamber Efendimiz, evlenmeyi ve yuva kurmayı, Müslümanların takip etmeleri gereken bir sünneti olarak bırakmıştır. Anne yahut ta babaya karşı evlatların tutumlarında dikkatli olmaları gerektiği vurgusunda bulunur. Kuran, ne anneye ne de babaya karşı bir öf nidasında bile bulunulmaması gerektiğini emir olarak vurgulamıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Annenin ayakları altına cenneti koyan bir İslam anlayışı, anneyi merhamet ve şefkat abidesi ile göstermiştir. Evladına karşı ne kadar kızarsa kızsın, onun ayağının kılına dahi zarar gelmesini istemeyen bir anne profili oluşturulmuştur. Bundan ötürü Allah’ın şefkati, anne üstünden anlatılır. Anne ve babanın hakkının ödenemeyeceği de özellikle vurgulanır.

İslam, aile olunmasını ve akrabalık bağlarının zayıflatılmamasını ister ve bekler. Akrabası ile olan ilişkisini kesenlerin düşeceği durumlara ve ahirette karşılaşacakları cezalara değinir. Ayetler, net bir biçimde, akrabanın zor durumlarında öncelikle ona yardım edilmesini emreder. Bundan ötürü de zekat ve fitre gibi maddi ibadetler, ihtiyaç sahibi olunması durumda öncelik, kardeşlerin hakkıdır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın