İskelet ve Kas Sağlığı Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri

İskelet ve Kas Sağlığı

Hareket sisteminin sağlığı için düzenli olarak spor yapmalı ve düzenli beslenmeliyiz. İskelet ve kas sağlığı, sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Sağlıklı bir hareket sistemi için neler yapmamız gerektiği aşağıda listelenmiştir.

İskelet ve Kas Sağlığı için;
» Hareketlerimizi kontrollü yapmalıyız.

» Düzenli olarak spor yapmalıyız.

» Dengeli beslenmeliyiz.

» Kemik gelişimi için güneşlenmeliyiz.

» Dik oturmalı ve dik yürümeliyiz. Duruş bozuklukları iskelet ve kas sağlığını bozar.

» Kazalardan korunmalıyız.

Spor yapmak kas, iskelet ve eklemlerimizi geliştirir. Spor; açık havada, düzenli yapılmalı, yaşımıza ve vücudumuza uygun olmalıdır.

BESLENME
Yeterli ve dengeli beslenmek için;

» Proteinli besinlerle (balık,yumurta) beslenmeye özen göstermeliyiz. Öğünlerimizden en az ikisindeki yiyeceklerimizde süt ve yoğurt olmalıdır. Sabah süt içip, akşam yoğurt yiyebiliriz.

» Çiğ yada pişmiş olarak bol sebze yemeğe özen göstermeliyiz.

» C ve D vitamini içeren yiyecekleri yemeliyiz.

» D vitamini eksikliğinde raşitizm denilen kemik hastalığı meydana gelir. Bu hastalıkta kemikler sertliğini kaybederek eğilebilirler.

KAZALAR

Düşme ve çarpmalar; Kemiklerin kırılma ve çıkmasına, kasların yırtılmasına, eklemlerin burkulmasına neden olur. Bu durumlarda hemen doktora gitmeliyiz.

Kırık: Kemik bütünlüğünün bozulmasıdır. Kırık kemik uçları yerine getirilerek alçıya alınır. Gelişen teknoloji sayesinde kırık kemiklerin uçları platin çubuklarla birleştirilir.

Çıkık: Kemiğin eklem çukurunda ayrılmasıdır. Sağlık görevlilerince yerine yerleştirilir ve sıkıca sarılır.

Burkulma: Eklemin bir yönde zorlanmasıdır. Hemen buz yada soğuk su tedavisi yapılır. Ertesi gün sıkıca sarılır. Burkulmalarda kasların kemiklere bağlandığı kısımlar zedelenmiş olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir