İsim almak için nasıl bir kahramanlık yapardınız?

İsim almak için nasıl bir kahramanlık yapardınız? Bu kahramanlık sonucunda hangi ismi almak isterdiniz?

 

İnsanlar toplum tarafından kahraman olarak bilinmek isterler. Ben de bir kahraman olarak tanınmak isterim. Bunun için yapmam gereken bence bir insanın hayatını kurtarmak isterdim. İnsan hayatından daha önemli bir şey olmadığını düşündüğüm için böyle bir kahramanlık yapmak isterdim.

 

Yaptığım hayat kurtarma kahramanlığının sonunda bana verilecek isim bence Hayat olmalıdır. Bu işim yapmış olduğum kahramanlığı tam olarak karşılamaktadır. Aslında bu adı kullanmak istememde yaptığım kahramanlığın yani birinin hayatını kurtarmamın etkisi olacaktır. Bir insanın hayatını ne şekilde kurtarabileceğimi düşündüğümde ise bir yangında ölmek üzere olan birini kurtarmam söz konusu olabilir. Yangının içine üzerime almış olduğum ıslak battaniye ile atlayarak yaşlı kişiyi o yangından çıkarabilirim. Bunun üzerine bana bir ad verilmesi uygun olacaktır. Eski Türk geleneklerinde bu şekilde isim vermek çok yaygındır.

 

Çocuk bir kahramanlık yaptığında Dede Korkut çocuğa çok güzel bir isim koyar. Bu dönemde törenler düzenlenerek bu isim verilirken şimdilerde de dostlar, arkadaşlar toplanıp ailenin en yaşlısı olan kişiden belirlenen ismi bebeğin kulağına söylenir. Bunun yanında bebeğin kulağına ezan okunur. İsim 3 kez fısıldanır. Böylece bebek adını almış olur. Bu gelenek çok eskilerden günümüze kadar gelmiş en yaygın genelenler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.