İnsanlarla geçinme sanatı üzerine kısa bir yazı yazınız.

“İnsanlarla geçinme sanatı” üzerine kısa bir yazı yazınız.

İnsanlar nasıl yaşayacaklarını imkânları ölçüsünde kendileri belirler.

Hayatın anlamı ve yaşamanın amacı vardır. Ne var ki bu dünyada yalnız yaşamıyoruz. Yalnız yaşamamız da zaten mümkün değildir. Örneğin gençlik dönemimizde bir evde yalnız yaşayabiliriz. Bu bize iyi gelebilir. Ömrümüz boyunca yalnız yaşamamız ve insanlarla iletişim kurmadan yaşamamız mümkün değildir. İletişim zorunluluk halindedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanlar ile geçinmek bir sanat sayılabilir. Geçinmek için her insanın kendini bilmesi, uygun ve seviyeli davranışlar sergilemesi gerekmektedir. Sadece kendimiz uygun ve seviyeli, saygılı davranışlarda bulunursak diğer insanlar kendini bilmez, patavatsız davranışlarda bulunurlarsa bizim çabamız boşa çıkacaktır. Herkes kendine uygun, makul, seviyeli, saygılı davranışlarda bulunursa yaşadığımız çevrede sevgi, saygı ve barış hâkim olacaktır.

 

Her birey kendi kafasındaki dünyada yaşamakta, kendi çerçevesinde dünyayı gözlemlemektedir. Bu da çatışmalara ve geçimsizliklere neden olmaktadır. İnsanlarla geçinmede en başta sevgi, saygı, hoşgörü, yardımlaşma, iyilik, tutarlılık gibi kavramlar gelmektedir. Bunlar yerlerine iyi oturtulduğunda insanlarla geçinme sanatına sahip olunur. Sonuna kadar karşılıksız hoşgörü ve saygı da yersiz olabilir. Eğer bir birey saygıdan yoksun, patavatsız davranışlardan kaçınmıyorsa, uyarılarınıza rağmen bu davranışını sürdürüyorsa bir noktada dur demeniz gerekecektir. Kendi sınırlarımızı çizmeliyiz. Bazı kişilere ister istemez sert uyarılar yapmamız veya onu şikayet etmemiz gerekebilir. Bu durumlarda da susmamalı hakkımızı kullanmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.