İnsanların Yüce Allah Katında En Hayırlısı Önce Selam Verenlerdir.

“İnsanların Yüce Allah Katında En Hayırlısı Önce Selam Verenlerdir.”(Ebu Davud. Edeb, 132-133) Yukarıdaki Hadisi Selamlaşmanın Önemi Açısından Yorumlayınız.

 

Selam vermek sünnet bir ibadet iken selam almak farz bir ibadettir. Baktığımızda dinimizde selamın ne kadar önemli olduğunu anlamaktayız. Selam vermek sünnet bir ibadettir yani Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) yaptığı bir ibadettir. Selam almak farz bir ibadettir. Yani Allah’ın kullarına yapmasını emrettiği bir ibadettir. Selam vermenin ve almanın dinimizdeki önemi birçok ayet ve hadis ile belirtilmiştir. Selamlaşmanın insan ilişkileri üzerindeki önemi:

 

  • İnsanların kaynaşmasına vesile olmaktadır.
  • Ortamı, kişinin kalbini yumuşatmaktadır.
  • Konuşulacak herhangi bir konuya girişi kolaylaştırmaktadır.
  • İnsanlar arasındaki ilişkiyi düzeltmektedir.
  • Toplumun barışı ve huzurunu sağlamaktadır.
  • İnsanlar arasındaki samimiyeti arttırmaktadır.

 

Selam hakkında birçok hadis mevcuttur. İnsanlara selamın önemini ve güzelliğini anlatan birçok hadis vardır. Bunlardan biri; “Size bir selam verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selamla karşılık verin. Şüphesiz Allah, her şeyin hesabını gereği gibi yapandır.” (Nisa Süresi 86)

 

Selam alıp vermek Allah katında mükafatı olan bir ibadettir. Allah-ü Teala tarafından kullarına yapılması zorunlu kıldığı ibadetlerde olduğu gibi bu ibadette birçok sevap yazılmaktadır. Selamlaşmak insanların birbirleri için barış ve esenlik dilemesi anlamına gelmektedir. İnsanların birbirlerine iyi niyet göstergesi olarak  görülmektedir. Aynı zamanda insanlar birbirlerine selam vererek dua etmiş sayılmaktadır. İslam dininde insanların birbirine dua etmesi güzel karşılanan davranışlar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.