İnsanların yerine akıllı olarak nitelendirilen robot ya da sistemler düşünebilir mi?

İnsanların yerine akıllı olarak nitelendirilen robot ya da sistemler düşünebilir mi? Yorumlayınız.

 

Bizler teknoloji çağında yaşamaktayız. Bu dönemde piyasaya sürülen insana benzeyen ya da insanlar gibi hareket eden robotları medyalarda görmekteyiz. Robotlar akıllı olarak nitelendirilebilir. Böyle nitelendirilmesinin çok fazla sebebi vardır. Sistemler ve robotlar komutlara duyarlıdır ve kendilerine yüklenen programlara göre planlanırlar. Her ne kadar günümüzde yapay zeka ve teknoloji ilerleyip robotları da insanlara tıpa tıp benzetmiş olsalar da, bir noktada insanların yerine düşünülemezler.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Eksik kalan yanları illa ki mevcuttur. Teknoloji firmaları sürekli olarak sistem ve robotlar üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar kimi zaman bizleri şaşırtan boyutta olmaktadır. Çok ilerleyen bu teknoloji sayesinde bizlerle aynı mesleği yapan robotlar bile mümkündür. Fakat bu sistem ya da robotlar insanların yerine de düşünemezler. Bütün duyguları hissedemezler. En önemlisi bizler gibi yaşayamazlar. Onlar sadece belli başlı davranışları uygularlar. Bu davranışlar ise onların üreticileri tarafından onlara yüklenmiştir. Bazı sistemler ya da robotlar kumandayla da hareket edebilirler. Bunlar genellikle daha az hareket anlayışına sahiptirler. İnsanların yerine düşünmeleri pek mümkün olmaz. Zaten insanlar düşünebilen canlılardır.

Ne kadar üstün seviyede bir robot ya da sistem meydana getirilse bile bir insan gibi düşünmesi olanaksızdır. Onlar sadece sistemleri doğrultusunda vardırlar. İnsanların düşünme kabiliyetleri onlarda mümkün kılınamaz. O nedenle insanların yerine ne kadar akıllı da olsalar robot ya da bir sistem düşünemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.